Portal 2


Portal 2 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portal 2zręcznościowo-logiczna gra komputerowa przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby wyprodukowana i wydana przez Valve Corporation 19 kwietnia 2011 na platformy Microsoft Windows, OS X, PlayStation 3 i Xbox 360. Jest kontynuacją gry Portal z 2007 roku.

Portal 2 składa się z serii zagadek, które gracz rozwiązuje teleportując samego siebie i przydatne obiekty za pomocą tzw. „portal gun” – urządzenia, które może stworzyć między-przestrzenne portale umieszczone na płaskich powierzchniach, np. ścianach. W grze występują również dodatkowe urządzenia i przedmioty, które gracz może wykorzystać, jest to na przykład tuba zasysająca powietrze, emitery wiązek przyciągających oraz żele zmieniające właściwości powierzchni, na której się znajdą.

Pierwsze DLC do Portala 2 zostało wydane pod koniec września 2011 roku i było rozprowadzane za darmo. Dodawało ono dodatkowe komory testowe w trybie kooperacyjnym[5].

Redakcja magazynu PC Gamer UK w 2015 roku przyznała grze 14. miejsce na liście najlepszych gier na PC[6].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja rozpoczyna się w nieokreślonej przyszłości po wydarzeniach z pierwszej części gry – Portal. Zniszczenie GLaDOS spowodowało przebudzenie dziesiątek rdzeni osobowości. Jednym z nich jest Wheatley, który postanawia wydostać się z laboratorium Aperture Science. Aby tego dokonać budzi Chell (bohaterkę części pierwszej), która została zamknięta w komorze hibernacyjnej i proponuje jej wspólną ucieczkę. Jednak sztuczna inteligencja GLaDOS przetrwała i wznawia testy, które bohaterka musiała wykonywać w pierwszej części gry[7].

Tryb kooperacji | edytuj kod

Poza trybem rozgrywki dla jednego gracza Portal 2 oferuje tryb kooperacji. Dostępna jest w nim osobna kampania. Do jego rozegrania potrzeba dwóch graczy, którzy wcielają się w roboty Atlas i P-body. Każdy z nich dysponuje własnym urządzeniem do tworzenia portali. Ponadto gracze w celu ułatwienia współpracy mogą wykorzystać tryb split-screen, korzystać z minikamery pokazującej poczynania drugiego gracza oraz umieszczać ikony informujące, czego w danym momencie gracz oczekuje od sojusznika.

Perpetual Testing Initiative | edytuj kod

Rozszerzenie Perpetual Testing Initiative pojawiło się 8 marca 2012 roku. Jest to intuicyjny kreator pozwalający użytkownikom na zaprojektowanie własnych wyzwań i podzielenie się nimi z innymi graczami przy pomocy Steam Workshop.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Portal 2 (PS3) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-08-10].
  2. Ocena gry na stronie ESRB.
  3. Ocena gry na stronie OLFC.
  4. a b Portal 2 w serwisie Steam (pol.).
  5. Darmowe DLC dla Portal 2 bez opóźnień. Gry-Online, 2011-08-18. [dostęp 2011-10-10].
  6. Top 100 Greatest Games. „PC Gamer UK”, s. 52–73, 2015-09. Future plc (ang.). 
  7. Portal 2 w serwisie gry-online.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Portal 2" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy