Poskrzypka liliowa


Poskrzypka liliowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poskrzypka liliowa[1][2] (Lilioceris lilii) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych.

Ciało długości od 6 do 8 mm, czarne z wyjątkiem czerwonych przedplecza i pokryw. Głowa o płaskich guzkach czołowych, w tyle bruzdowato przewężona[3]. Złapany wydaje charakterystyczne piszczące dźwięki pocierając odwłokiem o pokrywy[1].

Larwa

Owad ten żeruje na konwalii majowej, kokoryczce wielokwiatowej, lilii złotogłów[3], innych liliach i szachownicach[1]. Samica składa jaja pojedynczo lub grupkami, od maja do lipca, a rozwój zarodkowy trwa od 6 do 12 dni. Larwy okryte są otoczką śluzowo-kałową. Przepoczwarczają się w glebie. Dorosłe zimują w ściółce[4].

Gatunek rozprzestrzeniony w Europie, północnej Afryce i Azji Północnej[2] (Syberia Zachodnia[3]). Podawany też z Ameryki Północnej[5]. W Polsce pospolity od kwietnia do czerwca[3], pojawiać się może już w marcu[2], a niekiedy w październiku spotkać można drugie pokolenie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Kozłowski M. W.: Phytophaga (red.). W: Owady Polski - Chrząszcze. MULTICO Oficyna Wydawnicza: 231, 2009. ISBN 978-83-7073-784-9.
  2. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000.
  3. a b c d e Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  4. Lilioceris lilii. W: Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2015-02-07].
  5. Lilioceris lilii. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2014-10-14].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Poskrzypka liliowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy