Prezydencja Rady Unii Europejskiej


Prezydencja Rady Unii Europejskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logotyp włoskiej prezydencji w 2014

Prezydencja Rady Unii Europejskiej – okres, w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Reprezentuje także Radę na arenie międzynarodowej. System ten, zapoczątkowany jeszcze w ramach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kontynuowany był także po ogłoszeniu powstania Unii Europejskiej w 1993 i utrzymał się po uzyskaniu przez UE podmiotowości prawnej w 2009 roku.

Spis treści

Opis prezydencji | edytuj kod

Prezydencja jest pełniona przez okres półroczny, rotacyjnie przez wszystkich członków Unii Europejskiej w ustalonej wcześniej kolejności. Dawniej przedstawiciel kraju aktualnie sprawującego prezydencję był automatycznie przewodniczącym Rady Europejskiej i reprezentował Radę na arenie międzynarodowej.

Na mocy przyjętego w 2009 roku traktatu lizbońskiego, prezydencja ma już jednak w znacznej mierze znaczenie honorowe. Od 1 stycznia 2010 w Unii istnieje bowiem stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej (zwanego popularnie prezydentem UE), wybieranego przez przedstawicieli wszystkich krajów związkowych na 2,5-letnią kadencję. Na zmniejszenie roli prezydencji wpływ ma także znaczące umocnienie roli wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który przejął, przysługujące dotychczas przywódcy kraju pełniącego prezydencję, prawo reprezentowania UE na arenie międzynarodowej oraz problemy wynikające z dużej liczby krajów członkowskich.

Państwa sprawujące prezydencję | edytuj kod

Państwa które zrezygnowały z przewodnictwa Unii Europejskiej

Liczba sprawowanych prezydencji | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. W czerwcu 2016 Parlament Europejski wezwał Radę Unii Europejskiej do anulowania przewodnictwa Wielkiej Brytanii zaplanowanego na 2017[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Parlament chce szybkiego Brexitu, by położyć kres niepewności, i głębokiej reformy Unii. Parlament Europejski.

Bibliografia | edytuj kod

Prezydencja Rady Unii Europejskiej Kontrola autorytatywna (stanowisko):
Na podstawie artykułu: "Prezydencja Rady Unii Europejskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy