Przebudzenie (film 1934)


Przebudzenie (film 1934) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przebudzeniepolski dramat obyczajowy z 1934 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Film nie przetrwał do naszych czasów. W 1935 r. przemontowana wersja filmu była wyświetlana na prowincji pt. „Miłość maturzystki”[1].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Młoda dziewczyna, maturzystka, która przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu pracy, otrzymuje posadę guwernantki w majętnej mieszczańskiej rodzinie przywiązanej do wartości materialnych. Adorowana przez nauczyciela muzyki odrzuca jego zaloty, aby obdarzyć miłością ubogiego mechanika samochodowego. Gdy posiadłość jej pracodawców zostaje splądrowana przez złodziei, próbujący powstrzymać przestępców mechanik zostaje niesłuszne aresztowany, a guwernantka za współudział traci pracę. Główna bohaterka, śniąc, widzi niesprawiedliwość, z jaką oboje spotkali się ze strony niedawnych panów i bezwzględnego prokuratora. Dziewczyna budzi się po usłyszeniu syreny fabrycznej, po czym przez okno przygląda się idącym ku górze robotnikom. Obraz ten symbolizuje lepsze jutro, jakie ma nadejść dla niższych warstw społecznych[1][2].

Produkcja | edytuj kod

Zdjęcia do filmu były kręcone w D’Alben studio w Warszawie przy ulicy Wolskiej 42. W „Przebudzeniu” widzowie mogli usłyszeć piosenki, m.in. Alkoholika, do której słowa napisał Julian Tuwim[3].

Główną rolę żeńską otrzymała debiutująca w filmie Zofia Nakoneczna (od 1930 r. grała w teatrze)[4]. Uwagę Aleksandra Forda na utalentowaną aktorkę zwrócił jego asystent, obserwujący próbę teatralną z udziałem Nakonecznej[5].

Obsada | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Reżyseria przeróbki p.t. „Miłość maturzystki".
  2. Scenariusz przeróbki p.t. „Miłość maturzystki".
  3. Montaż przeróbki p.t. „Miłość maturzystki".

Przypisy | edytuj kod

  1. a b PRZEBUDZENIE. filmpolski.pl. [dostęp 2018-05-16].
  2. Bluszcz 1934 ↓, s. 540.
  3. Kuźnia Młodych 1934 ↓, s. 6.
  4. Zofia Nakoneczna. encyklopediateatru.pl. [dostęp 2018-05-17].
  5. Kino 1934 ↓, s. 2.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przebudzenie (film 1934)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy