Przekopnica wiosenna w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaPrzekopnica wiosenna (Lepidurus apus) – skorupiak z rodziny Triopsidae.
Wielkość ciała do 6,5 cm długości a furka do 10 cm[1]. Grzbiet ciała okryty jest pancerzem, przyrośniętym tylko w części głowowej. Są to skorupiaki z widocznym ciemnozielonym ubarwieniem i czerwoną głową[2].
Jako drapieżniki w hodowli akwariowej można je karmić rurecznikami Tubifex tubifex[2].
W klimacie umiarkowanym rozmnaża się partenogenetycznie. Pojawiają się wczesną wiosną (od lutego do maja) razem z dziwogłówką wiosenną. Występuje w Europie, jest największym gatunkiem w rodzaju Lepidurus. Przekopnice prowadzą drapieżny tryb życia, w populacji występują prawie wyłącznie samice – samce pojawiają się wyjątkowo i stanowią 1% populacji)[1]
Samice składają po kilkadziesiąt jaj w kilkudniowych odstępach czasu. Nierzadko przekopnice zjadają składane przez siebie jaja (kanibalizm). Pływają grzbietem do dołu lub pełzają po dnie. Przekopnice wiosenne giną w warunkach naturalnych już wtedy, gdy temperatura wody przekroczy 15 °C[2].
Bibliografia | edytuj kod
- Eugeniusz Grabda (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985,
- Czesław Jura "Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy", Wyd. PWN, 1997,
- Tomasz Wilanowski: Bezpancerzowce i tarczowce w akwarium (przedruk elektroniczny z "Akwarium" 3/88) (pol.). [dostęp 13 listopada 2007].
Przypisy | edytuj kod
- ↑ a b Eugeniusz Grabda (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985,
- ↑ a b c Tomasz Wilanowski: Bezpancerzowce i tarczowce w akwarium (przedruk elektroniczny z "Akwarium" 3/88) (pol.). [dostęp 13 listopada 2007].
OryginałEdytujHistoria i autorzy
