Przerwa energetyczna


Przerwa energetyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przerwa energetyczna, przerwa zabroniona[a], pasmo zabronione[b], symbol Eg[1][2], Wg[3] – zakres energii elektronów w ciele stałym cechujący się silnym rozpraszaniem elektronów na atomach, co sprawia, że w układzie nie ma elektronów o energii z tego przedziału.

Istnienie i szerokość przerwy energetycznej oraz położenie względem niej poziomu Fermiego ma podstawowe znaczenie dla właściwości półprzewodników. Jeżeli mieści się on w przerwie energetycznej, to układ w odpowiednio niskiej temperaturze jest izolatorem. Własności układu w wyższych temperaturach zależą od szerokości przerwy i położenia poziomu Fermiego.

Uwagi | edytuj kod

  1. także przerwa wzbroniona
  2. także pasmo wzbronione

Przypisy | edytuj kod

  1. Jarosław Tatarczak, Jarosław Sikora. Konwersja energii słonecznej w elektryczną z wykorzystaniem fotonowo wzmocnionej termoemisji elektronowej. „Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska I Architektury”, s. 491 i 492, lipiec-wrzesień 2016. 
  2. Ewa Płaczek-Popko: Spektroskopia defektów metastabilnych. Centra DX w Cd1–xMnxTe. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2004, s. 8.
  3. Ryszard Kacprzyk: Wybrane zagadnienia badań ładunku i jego zaniku w dielektrykach stałych. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2004, s. 11.
  4. Ben G. Streetman, Sanjay Banerjee: Solid State Electronic Devices. Wyd. 5. New Jersey: Prentice Hall, 2000, s. 524. ISBN 0-13-025538-6.
Na podstawie artykułu: "Przerwa energetyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy