Przerwa w zasilaniu


Przerwa w zasilaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przerwa w zasilaniu (ang. supply interruption[1] lub interruption of supply[2]) – stan, w którym napięcie w złączu sieci elektroenergetycznej jest mniejsze niż 1% napięcia znamionowego. Jest jednym z parametrów jakości energii elektrycznej, określany jako obniżenie wartości napięcia zasilania poniżej poziomu (określanego przez normę) użytecznego dla odbiorcy lub też jako spadek napięcia do wartości bliskiej zera w miejscu dostarczenia energii elektrycznej.

W normalnych warunkach pracy roczna liczba krótkich przerw w zasilaniu mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset.

Klasyfikacja | edytuj kod

Klasyfikacja przerw w zasilaniu ze względu na długość trwania (według PN-EN 50160):

  • mikroprzerwy – o czasie trwania do 3 sekund, spowodowane działaniem automatyki ruchowej, realizowanym w celu usunięcia zakłóceń przemijających (np. zadziałanie SPZ w wyniku przepięć piorunowych, SZR)
  • przerwy krótkie – o czasie trwania do 3 minut – spowodowane usuwaniem zakłóceń przemijających oraz zmianami układu pracy sieci podejmowanymi w celu ograniczenia zasięgu skutków trwałych uszkodzeń
  • przerwy długie – o czasie trwania dłuższym niż 3 minuty, spowodowane koniecznością usuwania skutków uszkodzeń trwałych
  • przerwy katastrofalne – o czasie trwania dłuższym niż 24 godziny, spowodowane koniecznością odbudowy sieci po wystąpieniu siły wyższej (np. klęski żywiołowej)

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, ustala się następujące rodzaje przerw w dostarczaniu energii elektrycznej:

  • Planowane - wynikające z programu prac eksploatacyjnych sieci elektroenergetycznej; czas ich trwania jest liczony od momentu otwarcia wyłącznika do czasu wznowienia dostarczania energii elektrycznej;
  • Nieplanowane - spowodowane wystąpieniem awarii w sieci elektroenergetycznej, przy czym czas trwania przerwy jest liczony od momentu uzyskania przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej informacji o jej wystąpieniu do czasu wznowienia dostarczania. Planowana przerwa w zasilaniu, o której odbiorca nie został poinformowany jest traktowana jako przerwa nieplanowana.

Przypisy | edytuj kod

  1. Słownik terminów elektrycznych.
  2. Electropedia - IEV ref 603-05-11

Bibliografia | edytuj kod

  • PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. z 2007 r. nr 93, poz. 623)
Na podstawie artykułu: "Przerwa w zasilaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy