Pustelnia Korzenna


Na mapach: 51°58′19″N 36°18′51″E/51,972030 36,314250

Pustelnia Korzenna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pustelnia Korzenna, również: Pustelnia Kursko-Korzenna, pełna nazwa: Korzenna Pustelnia Narodzenia Matki Bożej[2] – męski klasztor prawosławny w obwodzie kurskim, w jurysdykcji eparchii kurskiej i rylskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Monaster położony jest na wzniesieniu nad rzeką Tuskar[3], w odległości 27 wiorst od Kurska[4].

Pustelnia została założona w 1597 na miejscu, gdzie według tradycji w 1295 została odnaleziona cudowna Kursko-Korzenna Ikona Matki Bożej „Znak”[4]. Inicjatorem powstania wspólnoty monastycznej był car Fiodor I[3].

 Osobny artykuł: Kursko-Korzenna Ikona Matki Bożej „Znak”.

W 1611 monaster został zniszczony w czasie kolejnego najazdu tatarskiego, jego reaktywacja nastąpiła w 1618. Wtedy również wzniesiono w nim cerkiew Narodzenia Matki Bożej[4]. Do 1764 klasztor był filią monasteru Ikony Matki Bożej „Znak” w Kursku, następnie uzyskał status niezależnego monasteru. Jego sytuacja materialna znacznie poprawiła się dzięki odbywającym się w jego sąsiedztwie jarmarkowi oraz corocznym procesjom z Kurska do monasteru, w których w obecności tysięcy pielgrzymów przenoszono Kursko-Korzenną Ikonę Matki Bożej „Znak”[2]. W XIX wieku był to już jeden z najzamożniejszych klasztorów w Rosji[2]. W tym też stuleciu wzniesiono nowy kompleks zabudowań monasterskich.

Główną świątynią monasteru był sobór Narodzenia Matki Bożej, wzniesiony w połowie XIX wieku. Znajdował się on w centralnej części dziedzińca, wokół którego zbudowane były pozostałe zabudowania klasztorne[3]. Szczególnym kultem otaczane było źródło, które znajdowało się na tradycyjnym miejscu odnalezienia ikony Kursko-Korzennej[5]. Na teren całego kompleksu prowadziła brama z dzwonnicą z 1862[2].

W 1923 monaster został zamknięty przez władze radzieckie i przekazany jednostce wojskowej. Następnie znajdowało się w nim sanatorium i szpital, zaś od 1950 szkoła rolnicza. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał monaster w 1989, podejmując odbudowę części obiektów zniszczonych w okresie ZSRR[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona monasteru
  2. a b c d e Коренная Рождество-Богородицкая мужская пустынь
  3. a b c A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.240
  4. a b c Pierwsza oficjalna strona pustelni
  5. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.241
Na podstawie artykułu: "Pustelnia Korzenna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy