Quetzaltenango (miasto)


Na mapach: 14°50′N 91°31′W/14,833333 -91,516667

Quetzaltenango (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama miasta

Quetzaltenango – miasto w południowo-zachodniej Gwatemali, położone w Kordylierach na wysokości 2350 m n.p.m. Ludność: 172 tys. (2013) - czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Quetzaltenango. Miasto leży na wysokości 2330 m n.p.m., około 5 km na północ od wulkanu Almolonga[3].

Miasto zostało założone w XIV wieku przez Majów posługujących się językiem mame. Nosiło wówczas nazwę Xelajú, co oznacza "(miasto) pod dziesięcioma górami". Do dzisiaj miasto często nazywane jest Xela. W 1542 roku zostało zajęte przez Hiszpanów pod wodzą Pedro de Alvarado, który zabił tutaj ostatniego króla ludu Quiché Tecún Umána. Hiszpanie nadali miastu nową nazwę Quetzaltenango, która w języku nahuatl oznacza "miasto kwezala". Od 1825 Quetzaltenango posiada prawa miejskie. W latach 1838-1840 miasto było stolicą państwa Los Altos, wchodzącego w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Po zerwaniu unii obszar ten został przyłączony do Gwatemali. W roku 1902 miasto zostało zniszczone przez erupcję położonego nieco bardziej na południe wulkanu Santamaría.

Quetzaltenango to ważny ośrodek handlowy, gospodarczy i naukowy w Ameryce Środkowej. Stanowi ważny ośrodek dla otaczającego go regionu uprawy kawowca i bawełny. Znajdują się tutaj palarnie kawy oraz zakłady przemysłu włókienniczego, skórzano-obuwniczego, spożywczego i tytoniowego. Miasto jest drugim po Antigua Guatemala ośrodkiem turystycznym kraju. Położone jest przy Drodze Panamerykańskiej. Znajduje się tutaj lotnisko.

Z miasta Quetzaltenango pochodziło trzech prezydentów Gwatemali: Jacobo Arbenz Guzmán, Manuel Lisandro Barillas Bercián i Manuel Estrada Cabrera.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Alcaldes electos en el departamento de Quetzaltenango (desde el 2016 al 2020) (hiszp.). Municipalidades de Guatemala. [dostęp 2017-11-27].
  2. Geo Postcodes - Gwatemala, Quetzaltenango (ang.). [dostęp 2013-05-02].
  3. Almolonga, Global Volcanism Program (ang.). Smithsonian Institution. [dostęp 2014-01-01].
Kontrola autorytatywna (municipality of Guatemala):
Na podstawie artykułu: "Quetzaltenango (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy