R-S-74 Na Holem


R-S-74 Na Holem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ciężki schron bojowy R-S-74 „Na Holem” widok od strony parkingu Widok na ciężki schron bojowy R-S-74 „Na Holem” z rowu przeciwczołgowego

R-S-74 „Na Holem” – ciężki schron bojowy na przełęczy ponad Bartošovicami w Górach Orlickich.

Schron położony jest na wysokości ok. 750 m n.p.m. Stanowił kluczowy element blokujący drogę BartoszowiceRokytnice. Zbudowany był w III klasie odporności co oznacza odpowiednio: grubość stropu 250 cm, grubość ścian od strony nieprzyjaciela 275 cm, grubość ścian tylnych 125 cm. Grubość dzwonów pancernych – 30 cm. Dodatkowo od strony nieprzyjaciela ułożona była zapora kamienna o szerokości 400 cm przysypana ziemią.

Uzbrojenie schronu | edytuj kod

Załogę schronu stanowiło 37 żołnierzy – 2 oficerów, 10 podoficerów i 25 szeregowców. W 1938 roku schron był w pełni ukończony i wyposażony w uzbrojenie. W wyniku układu z Monachium został rozbrojony i przekazany Niemcom.

Stan aktualny | edytuj kod

Aktualnie schronem opiekuje się „Klub vojenske historie Praha”. Obiekt i otoczenie utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Przy schronie można obejrzeć także rowy przeciwpancerne i zapory przeciwczołgowe typu jeż.

Obiekt jest bardzo łatwo dostępny dla turystów. Znajduje się ok. 200 m na południe od drogi BartoszowiceRokytnice, którą miał blokować. Na przełęczy (w najwyższym punkcie drogi) znajduje się duży parking.

Około 1 km od schronu znajduje się Grupa Warowna Hanicka.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "R-S-74 Na Holem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy