ROH


Na mapach: 51°30′46,66″N 0°07′20,66″W/51,512961 -0,122406

Covent Garden Theatre w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z ROH) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).

Spis treści

Historia gmachu | edytuj kod

Pierwszy budynek teatru został otwarty 7 grudnia 1732 roku wystawieniem komedii autorstwa Williama Congreve'aThe way of the world. Powstał przy placu Covent Garden (ogród klasztorny) biorącym swą nazwę od ogrodu klasztoru benedyktynów westminsterskich. Od 1670 do 1974 roku na placu mieścił się najważniejszy londyński targ kwiatów, owoców i warzyw. Budynek zaprojektował brytyjski architekt Edward Shepherd, który myślał o scenie mówionej, dlatego też teatr nie został otwarty przedstawieniem operowym lecz erotyczno-satyryczną komedią z życia wyższych sfer zatytułowaną The way of the world, autorstwa Williama Congreve z 1700 roku.

W latach 1734–1737 w teatrze mieścił się zespół Georga Friedricha Händla i wówczas wystawiano głównie opery (obok pantomim i sztuk teatralnych). Sam Händel napisał w tym czasie dla swojego zespołu 7 oper, jednak konkurencja z odrodzoną sukcesem Opery żebraczej operą angielską oraz włoskim zespołem Poropry, mającego w swojej trupie m.in. Farinelliego, skończyła się bankructwem i chorobą kompozytora. Po tym operowym epizodzie w teatrze wystawiano głównie sztuki teatralne.

W latach 1750–1778 muzycznym dyrektorem muzycznym teatru był kolejny konkurent Händla – Thomas Augustine Arne, który przyszedł tu za swoją siostrą, słynną aktorką Susannah Marią Cibber.

15 marca 1858 roku nowy londyński Covent Garden Opera House zniszczony przez pożar w 1856 roku, zostaje ponownie otwarty. Operą inaugurującą otwarcie gmachu są Hugonoci Meyerbeera. Już pierwszy Covent Garden Theatre padł ofiarą pożaru w 1808 roku. Architekt Robert Smirke odbudował teatr w stylu klasycystycznym, w nim wystawiono Oberona Carla Marii von Webera w 1826 roku. W 1847 roku teatr nazwano: „Royal Italian Opera”, którego działalność rozpoczęła się przedstawieniem Semiramida Gioacchino Rossiniego. Po kolejnym pożarze w 1856 roku teatr został odbudowany przez Edwarda Middletona Barry'ego w stylu teatru dworskiego. Do 1864 roku w teatrze grały dwa zespoły: „Royal Italian Opera” i „Royal English Opera”.

Teatr dziś | edytuj kod

Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowali i występują polscy artyści, jak: Andrzej Filończyk[1], Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak, Hanna Hipp[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej Filończyk. www.roh.org.uk. [dostęp 2018-12-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (opera):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "ROH" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy