RWD Molenbeek


RWD Molenbeek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Racing White Daring Molenbeekbelgijski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Bruksela, w stolicy kraju.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chronologia nazw:

Piłkarski klub White Star Club został założony w gminie Ixelles stolicy Bruksela w 1909 roku[1] przez grupę studentów Instytutu Saint-Boniface. W tym samym roku stał się członkiem Belgijskiego Związku Piłki Nożnej, zwanym wtedy jako Union belge des sociétés de sports athlétiques (UBSSA), ale pod nazwą White Star Athletic Club.

W sezonie 1922-23 zespół debiutował w Promotion, a w następnym zwyciężył w série B Promotion i zdobył awans do Division d'Honneur. Klub rozegrał kilkanaście sezonów w pierwszej lidze (1924/25 oraz od 1934/35 do 1946/47), początkowo pod nazwą White Star Woluwé AC. 1935 roku klub został uznany przez „Royal Society” i został przemianowany na Royal White Star AC. Obecny klub White Star Woluwé FC poza nazwą nie ma nic wspólnego z dawnym RWD Molenbeek.

23 czerwca 1963 roku klub połączył się z klubem Racing Bruksela i przyjął nazwę Royal Racing White. Po dwóch sezonach w drugiej lidze klub w latach 1965-1973 grał w pierwszej lidze. Stadionem klubu do momentu kolejnej fuzji był Stade Fallon położony w Sint-Lambrechts-Woluwe w Regionie Stołecznym Brukseli. W lipcu 1973 roku klub połączył się ze słynnym Daring Bruksela, przyjmując obecną nazwę - RWD Molenbeek[2]. Główną przyczyną fuzji była niska frekwencja na meczach ligowych.

Po ostatniej fuzji klub rozegrał w pierwszej lidze belgijskiej 10 sezonów, zdobywając w tym okresie tytuł mistrza kraju w sezonie 1974/75 i regularnie występując w europejskich pucharach. Swoje mecze domowe klub rozgrywał w gminie Sint-Jans-Molenbeek leżącym w stołecznym regionie Brukseli.

Od roku 1984 klub napotkał wiele trudności, prowadzących do bankructwa w roku 2002. Choć w sezonie 2001/02 klub zajął 10 miejsce, z powodów finansowych nie odnowiono licencji zawodowej, przez co zdegradowano RWD Molenbeek do trzeciej ligi (Derde klasse). Klub w sezonie 2002/03 nie wziął udziału w trzecioligowych rozgrywkach, a 22 sierpnia 2002 doszło do fuzji klubu z mającym swą siedzibę w pobliżu Brukseli klubem KFC Strombeek. Połączony klub o nazwie Football Club Molenbeek Brussels Strombeek rozgrywał swoje mecze na stadionie klubu Molenbeek. Grający w drugiej lidze klub w 2004 roku awansował do pierwszej ligi.

W tym samym okresie grupa kibiców, która nie pogodziła się z likwidacją klubu, w roku 2003 odtworzyła klub zwany RWD Molenbeek. Nowy klub rozpoczął od najniższej ligi, czyli czwartej ligi brabanckiej (a więc ósmej belgijskiej). W 2006 roku klub ten awansował do pierwszej ligi brabanckiej (piąta belgijska).

Reaktywowany w 2003 RWD Molenbeek oficjalnie nie jest uznawany za kontynuatora osiągnięć dotychczasowego klubu.

W 2015 roku grupa inwestorów Brukseli zdecydowała się reaktywować nazwę RWDM. Oni kupili nr seryjny 5479 od Standaard Wetteren, który zjednoczył się z sąsiadem Racing Wetteren i zdobył prawo do gry w Promotion. Celem projektu było występy na Stade Edmond Machtens. Ale poważny spór z White Star Bruksela (D2) zmusiło inwestorów do zamknięcia projektu.

Sukcesy | edytuj kod

Trofea międzynarodowe | edytuj kod

Trofea krajowe | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Stadion | edytuj kod

Klub rozgrywał swoje mecze domowe na stadionie Stade Edmond Machtens w Brukseli, który może pomieścić 15 000 widzów. Najpierw do 1918 grał na boisku w Parc de Tervuren w Tervuren (poza terytorium Brukseli). Po pierwszej wojnie światowej grał na boisku przy rue du duc w gminie Woluwe-Saint-Pierre. W latach 1922-1960 domowy stadion znajdował się przy ulicy Kelle, między gminami Woluwe-Saint-Pierre i Woluwe-Saint-Lambert. W 1960 w następstwie sporu z gminą Woluwe-Saint-Pierre przeniósł się na Stade Fallon w gminie Woluwe-Saint-Lambert. W 1963 zdecydował się opuścić niezbyt często „odwiedzany” Stade Fallon, dlatego połączył się z Daring Club de Bruxelles i otrzymał jego stadion Stade Oscar Bossaert, który przemianował na Stade Edmond Machtens.

Piłkarze | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze RWD Molenbeek.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Belgium - List of Foundation Dates - RSSSF
  2. BELGIUM. Overview of teams

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "RWD Molenbeek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy