Race of Champions


Race of Champions w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Race of Champions (Wyścig Mistrzów) – międzynarodowe wydarzenie z dziedziny sportów motorowych organizowane pod koniec każdego roku z udziałem kierowców wyścigowych i rajdowych z całego świata.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy Wyścig Mistrzów odbył się w 1988 roku, a jego organizatorami byli Michèle Mouton i Fredrik Johnson. Wyścig miał na celu upamiętnienie śmierci kierowcy rajdowego Henri Toivonena oraz jego pilota, Sergio Cresto, którzy zginęli 2 maja 1986 podczas 30. Rajdu Korsyki.

Każdego roku w trakcie Wyścigu wyłaniany jest indywidualny zwycięzca, który otrzymuje Puchar Henri Toivonena oraz tytuł Mistrza Mistrzów (Champion of Champions). Dodatkowo, w 1999 roku wprowadzono Puchar Narodów (Nations Cup), w którym biorą udział reprezentacje poszczególnych państw. Każde państwo reprezentuje jeden kierowca rajdowy i jeden kierowca wyścigowy (do 2003 roku zespoły składały się z 3 kierowców). Kierowcy wyścigowi pochodzą zazwyczaj z takich serii wyścigowych jak Formuła 1, NASCAR, Champ Car czy IRL. Zdarza się również, że kierowcy wyścigowi, którzy mają doświadczenie rajdowe, reprezentują swoje państwo jako kierowcy rajdowi. Tak było w przypadku kierowcy NASCAR Jimmiego Johnsona, który w 2002 i 2004 roku reprezentował Stany Zjednoczone właśnie jako kierowca rajdowy.

W latach 2004–2006 Wyścig Mistrzów odbywał się w Paryżu na stadionie Stade de France. 17 grudnia 2006 ogłoszono, że w latach 2007–2009 Race of Champions odbywać się będzie w Londynie na nowym stadionie Wembley, jednak ostatecznie na stadionie tym rozegrano dwie edycje RoC. W 2009 roku miejsce rozgrywania Wyścigu zmieniono na Stadion Narodowy w Pekinie[1].

Race of Champions 2004 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2004.

Race of Champions w 2004 roku odbył się 6 grudnia i po raz pierwszy został zorganizowany we Francji na stadionie Stade de France.

Tytuł Mistrza Mistrzów zdobył Heikki Kovalainen, a nagroda Nations Cup trafiła do reprezentacji Francji, w skład której wchodzili Sébastien Loeb oraz Jean Alesi.

Podczas Race of Champions 2004 zorganizowano ponadto specjalną konkurencję, World Champions Challenge (pojedynek Mistrzów Świata), która została rozegrana pomiędzy Michaelem Schumacherem a Sébastienem Loebem (obaj zdobyli w 2004 roku mistrzostwa w swoich seriach wyścigowych). Zwycięzcą pojedynku został Schumacher.

Lista startowa kierowców:

* Casey Mears zastąpił Jeffa Gordona, który nie mógł wziąć udziału w Wyścigu z powodu grypy.

Race of Champions 2005 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2005.

Race of Champions 2005 odbył się 3 grudnia na Stade de France w Saint-Denis.

Tytuł Mistrza Mistrzów zdobył Sébastien Loeb po tym, jak Tom Kristensen rozbił się w trakcie finału. Puchar Narodów zdobyli Mattias Ekström i Tom Kristensen reprezentujący państwa skandynawskie.

W 2005 roku podczas Wyścigu po raz pierwszy użyto Porsche 911 GT3, które zastąpiło dotychczas używane Ferrari 360, a także Renault Mégane, które obok Citroëna Xsary WRC i tzw. "ROC Buggy" stało się nowym samochodem do współzawodnictwa.

Lista startowa kierowców:

Race of Champions 2006 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2006.

Race of Champions 2006 odbył się 16 grudnia na Stade de France w podparyskim Saint-Denis.

Zdobywcą Pucharu Narodów została reprezentacja Finlandii dzięki zwycięstwu Heikki Kovalainena, który pokonał w finale Travisa Pastranę z zespołu Stanów Zjednoczonych. Partnerem zespołowym Kovalainena był dwukrotny zwycięzca Rajdowych Mistrzostw Świata Marcus Grönholm, natomiast w zespole USA Pastrana musiał samodzielnie pokonać wszystkie rundy, ponieważ jego partnerzy, Jimmie Johnson, a następnie Scott Speed, który został wyznaczony w jego miejsce, z przyczyn zdrowotnych nie mogli wziąć udziału w Wyścigu.

Tytuł Mistrza Mistrzów zdobył Mattias Ekström ze Szwecji, który w półfinale pokonał Kovalainena o 0,0002 sekundy, a następnie w finale broniącego tytułu Sébastiena Loeba z Francji.

Lista startowa kierowców:

* Jimmie Johnson, a następnie wyznaczony na jego miejsce Scott Speed z przyczyn zdrowotnych nie mogli wziąć udziału w Wyścigu.

** James Thompson został wyznaczony w miejsce Jensona Buttona, który doznał złamania dwóch żeber.

Race of Champions 2007 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2007.

Race of Champions w 2007 roku odbył się 16 grudnia na stadionie Wembley w Londynie.

Puchar Narodów zdobyła reprezentacja Niemiec, w skład której wchodzili Michael Schumacher i Sebastian Vettel, natomiast tytuł Mistrza Mistrzów zdobył po raz drugi z rzędu Szwed Mattias Ekström.

Lista startowa kierowców:

Race of Champions 2008 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2008.

Race of Champions w 2008 roku odbył się 14 grudnia na stadionie Wembley w Londynie.

Puchar Narodów obronili zwycięzcy z poprzedniego roku, Michael Schumacher i Sebastian Vettel (reprezentacja Niemiec), natomiast tytuł Mistrza Mistrzów po raz trzeci w karierze zdobył Rajdowy Mistrz Świata, Sébastien Loeb.

Lista startowa kierowców:

* Zastąpił Marka Webbera, kontuzjowanego w wypadku na rowerze[2].

** Zastąpił kontuzjowanego w wypadku motocyklowym Travisa Pastranę[3].

Race of Champions 2010 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Race of Champions 2010.

Race of Champions w 2010 roku odbył się w dniach 27–28 listopada na stadionie ESPRIT arena w Düsseldorfie.

Lista startowa kierowców:

Zwycięzcy Race of Champions | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Race of Champions przenosi się do Chin (pol.). f1wm.pl, 2009-04-16. [dostęp 2009-10-07].
  2. Plato i Alguersuari zadebiutują w Race of Champions (pol.). f1wm.pl, 2008-12-11. [dostęp 2009-10-07].
  3. Marek Roczniak: Kontuzja wyeliminowała Pastranę z Race of Champions (pol.). f1wm.pl, 2008-12-13. [dostęp 2009-10-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Race of Champions" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy