Ramadan


Ramadan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ramadan (arab. ‏رمضان‎, ramaḍān; per., paszto, czecz. ramzan; tur. ramazan; beng. রমজান, ramajāna) – dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranuarchanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zachodu Słońca muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów (w tym wody) ani uprawiać seksu (→ saum)[1]. Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu jedzą przed świtem – w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem. Jednak obowiązkiem muzułmanina podczas ramadanu jest szczególna wstrzemięźliwość nie tylko wobec doznań cielesnych, ale i wewnętrznych złych skłonności do fałszu, obłudy, obmowy, kłamstw.

Post to inaczej ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy „ar-Rajan” (gdzie raj ma 8 bram, piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat). Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać ramadanu. W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek[2][3][4][5]. Z drugiej strony Al-Buchari wyraźnie nakazuje, aby podczas ramadanu wstrzymywać się od wszelkich konfliktów i walk: „kiedy pościsz, nie powinieneś mówić złych rzeczy ani krzyczeć, a jeśli ktoś będzie chciał kogoś przekląć lub z nim walczyć, niech powie: – poszczę”[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Filary Islamu |, islam.info.pl [dostęp 2017-06-13]  (pol.).
  2. Ramadan - - mymerhaba.com
  3. MałgorzataM. Gorol MałgorzataM., Groźby zamachów w Ramadanie. Czy czekają nas kolejne krwawe dni?, „wiadomosci.wp.pl”, 3 lipca 2015 [dostęp 2017-06-11]  (pol.).
  4. Ofensywa w Syrii, seria zamachów. Zapowiadali "krwawy święty miesiąc", „TVN24.pl” [dostęp 2017-06-11] .
  5. ChnNews.pl, Dlaczego w Ramadan dochodzi do tylu zamachów? Podano odpowiedź, „ChristianNews.pl”, 6 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-11]  (pol.).
  6. When is Ramadan?, www.when-is.com (ang.)
  7. The Umm al-Qura Calendar of Saudi Arabia, www.staff.science.uu.nl [dostęp 2019-07-03] .
Kontrola autorytatywna (Post):
Na podstawie artykułu: "Ramadan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy