Rangi ninja (Naruto)


Rangi ninja (Naruto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rangi ninja – w mandze i anime Naruto zbiór klas określających ogólny poziom umiejętności danego ninja potwierdzany egzaminami. Poza rangami istnieją również grupy, organizacje, czy inne określenia, które nie są rangami.

Spis treści

Rangi ninja | edytuj kod

Student Academy | edytuj kod

Przykładowy ochraniacz na czoło, jaki studenci ninja otrzymują po ukończeniu Academy

Student Academy to początkowy etap edukacji kandydatów na ninja. Do czasu jej ukończenia uczniowie nie są traktowani jak shinobi. Nauka rozpoczyna się w wieku dziewięciu lat i trwa cztery lata. Istnieją przypadki, w których nauki pobierane są w młodszym wieku oraz takie, w których edukacja kończy się wcześniej, przykładem czego jest Itachi Uchiha, który ukończył Academy w wieku siedmiu lat.

Wiedza wymagana na egzaminach końcowych (praktycznych i teoretycznych) obejmuje podstawowe umiejętności shinobi takie jak taijutsu, posługiwanie się bronią (kunai i shurikeny) oraz elementarne ninjutsu (różniące się w poszczególnych wioskach).

Ukończenie Academy oznacza, że dany student staje się pełnoprawnym ninja na poziomie genina, otrzymując przy tym symbol pomyślnego zakończenia nauki podstawowej – ochraniacz na czoło z symbolem wioski. Sam ochraniacz bywa często noszony w inny sposób, np. jako opaska (Sakura), przepaska na rękę (Shikamaru) lub biodra (Lee Rock).

Ogólne wymagania stawiane przed kandydatami na ninja różnią się między poszczególnymi szkołami: studenci Konohy muszą pomyślnie przejść test pisemny oraz prezentację podstawowych technik ninjutsu (choć zdarzają się wyjątki – Rock Lee zdaje egzamin mimo niemożliwości wykonania przez niego technik ninjutsu na rzecz nieprawdopodobnie rozwiniętych technik taijutsu). Z kolei w Kiri egzaminem końcowym była przeprowadzana w parach walka na śmierć i życie. Po incydencie związanym z "demonem Zabuzą" metoda ta została zaniechana.

Genin | edytuj kod

Genini (jap. 下忍, ninja niższej rangi), absolwenci Academy, łączeni są w trzyosobowe grupy, których skład dobierany jest na podstawie indywidualnych umiejętności jej członków tak, aby ich zdolności się uzupełniały. Na tej zasadzie Naruto Uzumaki, najgorszy uczeń, trafia do jednej grupy wraz z Sasuke Uchihą, najlepszym studentem na roku, oraz Sakurą Haruno, która doskonale zna podstawy teoretyczne i wyśmienicie kontroluje czakrę, ale dysponuje niewielką jej ilością.

Innymi przykładami są drużyna Kurenai, specjalizująca się w tropieniu i przetrwaniu w trudnych warunkach oraz drużyna Gaia Maito – drużyna typowo ofensywna. Wspierane są również sprawdzone wzorce: członkowie drużyny Asumy są dziećmi jōninów, którzy tworzyli drużynę w poprzednim pokoleniu.

Utworzone w ten sposób drużyny przekazywane są pod opiekę jōninowi, który może przeprowadzić dodatkowy sprawdzian umiejętności członków grupy.

Zadaniem drużyn geninów jest wykonywanie misji, za które osada otrzymuje zapłatę. Przydzielane są im misje ocierające się o obowiązki domowe oznaczane kategorią D, lub misje kategorii C, które zawierają elementy typowych zadań shinobi. Przewodzący ich wykonaniu jōnin ma sposobność kontynuowania szkolenia poszczególnych członków drużyny, jak i całej grupy.

Chūnin | edytuj kod

Chūnini (jap. 中忍, ninja średniej klasy) to samodzielni shinobi, których poziom wyraźnie przewyższa geninów. Wymaga się od nich odpowiedzialności, znakomitego opanowania podstawowych technik, doświadczenia bojowego i umiejętności działania w zespole. Posiadają kwalifikacje umożliwiające im dowodzenie grupami wykonującymi misje kategorii C i B. Niektórzy zostają nauczycielami w Academy (np. Iruka Umino).

Aby zostać chūninem genin musi pomyślnie zdać trzyetapowy egzamin, do którego podchodzi się drużynowo. Pierwszy etap jest egzaminem teoretycznym, który ma również na celu zbadanie psychiki kandydatów. Drugi etap to egzamin typowo praktyczny, w którym sprawdzana jest zdolność współpracy geninów w grupie oraz umiejętności wykonywania zleconych misji. Trzeci etap obejmuje pojedynki pomiędzy shinobi, którym udało się przejść dwa poprzednie etapy. Oceniany jest nie wynik walki, ale ogólne predyspozycje kandydata (Shikamaru Nara poddaje swoją walkę, jednakże zostaje chūninem z uwagi na dobrą ocenę sytuacji i poprawnie podjęte decyzje), dlatego też każda osoba, która dostała się do trzeciego etapu, ma szansę zostać chūninem.

W przeszłości każda osada przeprowadzała własny egzamin, jednak po trzeciej wielkiej wojnie wiosek sprzymierzone osady zgodziły się na wspólne egzaminy w wybranej wiosce. Miało to na celu polepszenie stosunków między osadami a w dalszym rozrachunku uniknięcie przyszłych walk. Ze względu na wzrastającą w każdej wiosce liczbę geninów, egzaminy przeprowadzane są dwa razy do roku. Oprócz komisji decydującej o awansie na chūnina walkom przyglądają się również daimyō, którzy mają okazję porównać zdolności członków poszczególnych wiosek. W następstwie rzutuje to na możliwość pozyskania potencjalnych klientów zainteresowanych wynajmem ninja stając się przy tym wyznacznikiem potęgi wioski.

Specjalni jōnini | edytuj kod

Tokubetsu jōnin (jap. 特別上忍, specjalny ninja wyższej rangi) to Shinobi, który zamiast pełnego treningu jōnina, posiada wysokie kompetencje w jednym konkretnym polu, ale mimo to pozostałe jego zdolności nie kwalifikują go do rangi jōnina. Specjalny jōnin wykonuje trudne i niebezpieczne misje rangi B, A, a nawet S, takie jak np. eskortowanie i ochrona życia osobistości.

Specjalnym jōninem jest np. Ibiki Morino, który posiada unikatową wiedzę na temat ludzkiego umysłu oraz praw nim rządzących, dzięki którym stał się specjalistą do spraw wywiadu i kontrwywiadu. Innym przykładem jest Ebisu, specjalizujący się w nauce elity.

Jōnin | edytuj kod

Jōnin (jap. 上忍, ninja wyższej rangi) to doświadczony shinobi, posiadający wysokie umiejętności we wszystkich dziedzinach taijutsu, ninjutsu i genjutsu, opanował bardzo zaawansowane techniki co najmniej dwóch żywiołów ninjutsu. Niejednokrotnie są też autorami wielu skomplikowanych technik.

Wysyłani są na obarczone wysokim ryzykiem misje oznaczane kategorią A, a najbardziej doświadczeni również na ekstremalnie niebezpieczne misje kategorii S. Do innych zadań jōninów należy szkolenie grup geninów, którzy ukończyli Academy, przygotowujące ich do egzaminu na chūnina.

Przykładami zwykłych jōninów są Kakashi Hatake, Gai Maito, Asuma Sarutobi czy w późniejszym czasie Kankurō, Temari i Neji Hyūga.

Klasa S | edytuj kod

Klasa S – specjalny, nieoficjalny tytuł, którym określa się geniuszy jutsu. Poziom bojowy ninja klasy S dorównuje Kage i w większości przypadków spośród takich właśnie ci ostatni są wyznaczani. Ich umiejętności i doświadczenie daleko wykraczają poza to, co reprezentuje większość jōninów. Są twórcami licznych zaawansowanych technik, a ponadto mają perfekcyjnie opanowaną olbrzymią ilość innych technik. Towarzyszy im wielka renoma i respekt. Ninja klasy S są m.in.:

Kage | edytuj kod

Kage (jap. 影, cień) to ranga, którą noszą przywódcy pięciu najpotężniejszych wiosek ninja. Tytuł kage uzyskują jedynie najznakomitsi wojownicy danej osady. Częstokroć operują oni niezwykłymi technikami ninja stając w obronie swojej wioski. Pięciu Kage posiada tytuły odnoszące się do wiosek, którym przewodzą:

 • Hokage (jap. 火影, cień ognia) – kage Konohy,
 • Kazekage (jap. 風影, cień wiatru) – kage Suny,
 • Mizukage (jap. 水影, cień wody) – kage Kiri,
 • Raikage (jap. 雷影, cień błyskawicy) – kage Kuma,
 • Tsuchikage (jap. 土影, cień ziemi) – kage Iwy.

Tytuł kage jest dożywotni, jednak rolę przywódcy wioski w danym czasie pełni wyłącznie jedna osoba.

Kage są szkoleni i wyznaczani przez swoich poprzedników, na co przystaje starszyzna wioski. Ich elitarny status jest często owocem ich rodowodu – większość kage pochodzi z rodzin z tradycjami przewodzenia wiosce. Przykładami są: Gaara, który zastąpił swojego ojca jako Kazekage, Tsunade, Piąta Hokage, będąca wnuczką Pierwszego Hokage i bratanicą Drugiego Hokage, a także sam główny bohater, Siódmy Hokage, którego ojcem jest Czwarty Hokage.

W anime spotykamy również szóstego kage wioski HoshiHoshikage (jap. 星影, cień gwiazdy). Był on jednak tylko samozwańcem i nie został uznany przez pozostałych kage.

Inne oznaczenia | edytuj kod

Medyczny ninja | edytuj kod

Iryōnin (jap. 医療忍) są to ninja posiadający rozległą wiedzę na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, potrafiący wykorzystać czakrę w celach medycznych. Ich działania jako medyków znamionują doskonała kontrola czakry, umiejętność przewidywania i poświęcenie.

Do najlepszych i najbardziej znanych medyków zaliczają się:

 • Tsunade (jedna z trzech legendarnych ninja, piąta Hokage),
 • Shizune (asystentka Tsunade),
 • Kabuto Yakushi (prawa ręka Orochimaru)
 • Sakura Haruno (uczennica Tsunade)
 • Chiyo (staruszka z Wioski Piasku)
 • Ino Yamanaka

Dzięki ingerencji Tsunade oraz jednego z jōninów, Dana, w Konoha podczas niebezpiecznych misji zostaje wprowadzony do drużyny jeden medyk ninja. Medykami stają się zwykle kobiety obecne do tej pory w drużynie.

Kurierzy ninja | edytuj kod

Yūbinnin (jap. 郵便忍) są typem ninja, których głównym zadaniem jest dostarczanie przesyłek z jednego punktu do innego. Używają znaków dymnych by porozumieć się z sobą na duże odległości. Nigdy nie odbiegają od swoich celów i doskonale przestrzegają swych zasad, niezależnie od woli klienta. Zamiast imion posiadają kody pocztowe.

Kucharz ninja | edytuj kod

Ryōrinin (jap. 料理忍) są typem ninja, których głównym zadaniem jest gotowanie dla innych ninja w swoich oddziałach. Shinobi, który dobrze się odżywia, wypełnia lepiej powierzone mu zadania.

Uciekinierzy ninja | edytuj kod

Nukenin (jap. 抜け忍 Nukenin) to określenie tych shinobi, którzy zdradzili swoją wioskę. Organizacją skupiającą najniebezpieczniejszych nukeninów jest Akatsuki.

Organizacje | edytuj kod

ANBU | edytuj kod

ANBU (jap. 暗部), skrót od Ansatsu Senjutsu Tokushu Butai (jap. 暗殺戦術特殊部隊, specjalny oddział taktyczno-skrytobójczy) – to jednostka specjalna danej wioski mająca na celu jej ochronę przed najniebezpieczniejszymi wrogami oraz kierowanie misjami wysokiego ryzyka na obcym terenie. Do ich głównych zadań należy również likwidacja nukeninów, wówczas członków jednostki ich ścigającej nazywa się oininami. Poszczególne jednostki składają się zwykle z pięciu shinobi (trzech żołnierzy, dowódcy i medyka). Podlegają bezpośrednio Kage.

Członkowie ANBU noszą porcelanowe maski, które służą ukryciu ich tożsamości. Standardowy strój składa się z maski, czarno-szarego munduru i ochraniaczy na ramiona. W przeciwieństwie do innych ninja członkowie ANBU noszą ninja-to przewieszony zwykle przez plecy. Przywdziewają czarne płaszcze z kapturem, przywódca jednostki nosi zaś biały płaszcz.

Członkowie ANBU, którzy zakończyli służbę przechodzą do codziennych obowiązków. Najczęściej są oni jōninami. Byłymi członkami ANBU są m.in.

Do obecnych członków należą:

 • Sai
 • Yugao Uzuki
 • Ibiki Morino
 • Yamato

Oinin | edytuj kod

Oinin (jap. 追い忍 dosł. "Ninja od pościgów") są to shinobi, którzy mają za zadanie odnalezienie, zlikwidowanie i pozbycie się ciał zbiegłych nukeninów. Zadanie to ułatwia im specjalne przygotowanie obejmujące perfekcyjną znajomość budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała.

Listy nukeninów danej wioski są regularnie przesyłane oininom ANBU pozostałych osad w celu ich natychmiastowego zlikwidowania.

Policyjny Oddział Konohy | edytuj kod

Policyjny Oddział Konohy (jap. 木ノ葉警務部隊 Konoha Keimu Butai) – nieistniejąca już organizacja, której przewodził Klan Uchiha. Do głównych jej obowiązków należało dbanie o porządek publiczny w mieście. Jej symbolem był symbol klanu Uchiha na tle shurikenu.

Nijū shōtai | edytuj kod

Nijū shōtai (jap. 二十小隊 dosł. dwadzieścia zastępów) to liczący 80 shinobi oddział specjalny stworzony przez Tsunade. Każda drużyna składa się z czterech shinobi. Ich głównym zadaniem jest wyszukiwanie i powstrzymywanie członków Akatsuki w Konoha. Znane są cztery drużyny. Pierwsza z nich składa się z: Asumy Sarutobiego, Kotetsu Hagane, Shikamaru Nary i Izumo Kamizuki, druga zaś z: Aoby Yamashiro, Raido Namiashiego, Chōjiego Akimichi i Ino Yamanaki, trzecia z: Yamato, Shino Aburame, Hinaty Hyūgi, Kiby Inuzuki, a czwarta z: Kakashiego Hatake, Naruto Uzumakiego, Sakury Haruno i Saia

Na podstawie artykułu: "Rangi ninja (Naruto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy