Ratatuj


Ratatuj w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ratatuj (ang. Ratatouille, 2007) – amerykański pełnometrażowy film animowany, wyprodukowany przez wytwórnie: Pixar i Walt Disney Pictures w technice trójwymiarowej. Film otrzymał 5 nominacji do Oscara za rok 2007.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Bohaterem filmu jest Remy – antropomorficzny szczur, który mieszka na wsi w szczurzej kolonii, jednak nie pasuje do swojej rodziny. Ma węch absolutny i niezwykle wyrafinowany smak, w związku z czym nie chce jeść odpadków jak inne szczury, tylko zaczyna łączyć smaki, tworząc nowe potrawy. Swoimi kulinarnymi zapędami naraża się ojcu. Pewnego dnia, gdy zapędza się do kuchni właścicielki domu, w którym mieszka kolonia, przez swoją nieostrożność ujawnia lokalizację kolonii i szczurza rodzina jest zmuszona do ucieczki i szukania nowego domu.

Podczas ewakuacji kanałami Remy oddziela się od reszty i trafia do kanału pod ulicami Paryża. W jego wyobraźni pojawia się Gusteau – najsłynniejszy kucharz na świecie i idol szczurka, który pokazuje mu drogę do swojej restauracji.

W międzyczasie do pracy na stanowisku pomywacza w tej restauracji zostaje zatrudniony Linguini. Nowy pracownik przez nieuwagę rozlewa gotującą się zupę i, starając się ją naprawić, dodaje przypadkowe składniki. Remy, widząc to, wchodzi do kuchni i poprawia zupę po swojemu. Gdy potrawa zostaje podana, goście są zachwyceni, a Linguini zostaje kucharzem. Przygarnia Remy'ego i od tej pory działają razem.

Linguiniemu i Remy'emu życie uprzykrza szef kuchni o imieniu Szponder, który chce przejąć lokal po zmarłym Gusteau, jednak sprawa się komplikuje, gdy odnajduje się testament właściciela. Pewnego dnia szczurek Remy gotuje wyjątkowe danie, aby „uszczęśliwić” krytyka kulinarnego. Tym daniem jest tytułowe ratatuj, które przypomina krytykowi smak z dzieciństwa. Dzięki temu szczurek Remy staje się prawdziwym kucharzem i szefem kuchni Paryża.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Reżyser Brad Bird wraz z Oscarem za najlepszy film animowany

Odbiór | edytuj kod

Box office | edytuj kod

Budżet filmu jest szacowany na 150 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił ponad 206 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły ponad 420 mln, a łączny przychód z biletów blisko 627 milionów dolarów[1].

Krytyka w mediach | edytuj kod

W serwisie Rotten Tomatoes 96% z 249 recenzji zostało uznane za pozytywne, a średnia ważona ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,47/10[2]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen wystawionych na podstawie 37 recenzji wyniosła 96 punktów na 100[3].

Nagrody Akademii Filmowej | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Project Almanac (ang.). The Numbers. [dostęp 2019-10-26].
  2. Project Almanac (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-10-26].
  3. Project Almanac (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-10-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ratatuj" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy