Ratusz w Otwocku


Na mapach: 52°06′14,41″N 21°16′05,83″E/52,104003 21,268286

Ratusz w Otwocku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ratusz w Otwocku – ceglany ratusz mieszczący się przy ulicy Armii Krajowej w Otwocku, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku i przebudowany w latach 1925 - 1928.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy budynek | edytuj kod

W miejscu dzisiejszego gmachu Urzędu Miasta znajdowała się willa z lat osiemdziesiątych XIX wieku, należąca do inżyniera Stanisława Sierkowskiego, właściciela biura techniczno-handlowego. Był to budynek składający się z trzech traktów: frontowego, jednopiętrowego z wieżą, parterowego łącznika z obszerną werandą oraz tylnego, parterowego, z mieszkaniami na mansardzie. W 1920 willa została zakupiona przez władze miejskie Otwocka z przeznaczeniem na siedzibę Magistratu.

Przebudowa | edytuj kod

W połowie 1925 Adam Paprocki, autor planu zabudowania Otwocka, przedstawił projekt przebudowy willi na ratusz. Projekt ten przewidywał znaczną rozbudowę istniejącego budynku. Jego elewacje nawiązywały do stylu dworkowego. Na polecenie burmistrza M. Górzyckiego został zmodyfikowany przez Eugenię Jabłoński, ówczesnego architekta miasta. Prawdopodobnie brak środków finansowych sprawił, iż na pomieszczenie ratusza zaadaptowano tylko piętrowy trakt frontowy oraz fragment łącznika dawnej willi, zmieniając jej układ wewnętrzny oraz ozdabiając dekoracją sztukatorską salę posiedzeń rady miejskiej. Budowę ratusza ukończono w 1928. Na ścianie przy głównym wejściu znajdują się plakiety z herbami miast bliźniaczych: Saint-Amand-Montrond we Francji oraz Lennestadt w Niemczech.

Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków pod nr. 936.

Otoczenie | edytuj kod

Obok ratusza znajduje się drugi budynek, wchodzący w skład kompleksu budynków Urzędu Miejskiego. Powstał w 1921 według projektu J. Mokrzyckiego. Był przeznaczony na mieszkania dla pracowników magistratu oraz pokoje gościnne dla delegacji. Po 1935 ulokowano tu biura Wydziału Klimatycznego Otwocka.

Bibliografia i źródła | edytuj kod

  • Marian Kalinowski, Bolesław Burkowski: Zarys dziejów miasta Otwocka. Otwock: Społeczny Komitet Wydania Monografii Otwocka, 1996. ISBN 83-90605-40-6.
  • Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki: Otwock i okolice. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2006. ISBN 83-89188-49-X.
Na podstawie artykułu: "Ratusz w Otwocku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy