Religia objawiona


Religia objawiona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Religia objawiona, założonareligia, której początki związane są z działalnością założyciela czy proroka. Okres jego działalności uznawany jest za początek historii tej religii. Według jej wyznawców istoty boskie przekazują prorokom prawdy o świecie i bogach. Zostają one później spisane w świętych księgach.

Często wyznawcy przyjmują jedno z wydarzeń w biografii założyciela czy proroka jako początek kalendarza religijnego (np. narodziny Jezusa, ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny; zobacz: era kalendarzowa). Wobec takich systemów religijnych stosuje się również nazwę religie założone.

Termin religie objawione istnieje w opozycji do religii naturalnych, które są uznawane za istniejące „od zawsze”. Chociaż określenie „objawione” może być sporne (jako że podział tej klasyfikacji jest dalece umowny - decydujące kryterium stanowi tu założenie wynikające z aspektu wiary w ramach danego systemu wyznaniowego), to przez termin ten rozumieć należy zarówno objawienie boskie w sensie chrześcijańskim, jak również pojawiające się w innych religiach oświecenie, misję, posłannictwo, nową drogę czy nowe systemy wartości.

Religie założone i prorocy uznani za ich założycieli:

Inne religie i osoby uznawane za ich założycieli (w tych wypadkach kwestia proroctwa i objawienia jest bardziej sporna):

Na podstawie artykułu: "Religia objawiona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy