Religia w Holandii


Religia w Holandii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Katolicka Katedra św. Katarzyny w Utrechcie. Meczet muzułmański w Terborg. Kościół Reformowany i dzwonnica we Fryzji. Ewangeliczny kościół protestancki w Amstelveen.

Holandia była historycznie głównie krajem chrześcijańskim, aż do końca XX wieku. Obecnie Holandia jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych krajów Europy Zachodniej. Według danych z 2010 roku tylko 48,7% populacji Holandii wyznawało jakąś religię, a ponad połowa nie utożsamiała się z żadną religią. W 2010 roku Holandia liczyła 16 615 000 mieszkańców, wśród nich było 4,1 miliona (24,6%) katolików, 2,4 miliona (14,6%) protestantów, 907 tysięcy (5,5%) muzułmanów, 170 tysięcy (1,0%) buddystów, 166 tysięcy (0,9%) innych chrześcijan i 150 tysięcy (0,9%) hinduistów.

Spis treści

Chrześcijaństwo | edytuj kod

Obecnie Kościół rzymskokatolicki jest największym wyznaniem Niderlandów, obejmując 25% Holendrów, w porównaniu z 40% w 1970 roku. Spada nie tylko liczba katolików, ale także spada frekwencja, wśród tych którzy identyfikują się jako katolicy. Na niedzielną mszę uczęszcza regularnie mniej niż 200 tys. osób, czyli 1,2% ludności Holandii. Większość katolików mieszka w południowych prowincjach: Brabancji Północnej i Limburgii, gdzie stanowią większość populacji.

Kościół Protestancki w Holandii (PKN) jest największą denominacją protestancką, do której należy 12,3% ludności, w porównaniu z 60% ludności na początku XX wieku. Powstał on w 2004 roku z połączenia dwóch głównych odłamów kalwinizmu. Protestanci dominują w północnej części kraju i na wybrzeżu. W Holandii jest także wiele mniejszych wyznań protestanckich, takich jak: luteranizm, pentekostalizm i ewangelikalizm.

Islam | edytuj kod

Islam jest stosunkowo nową i szybko rozwijającą się religią w Holandii. Według ostatnich statystyk (CBS) 825.000 osób lub 5% ludności Holandii to muzułmanie. Liczba muzułmanów zaczęła rosnąć po 1970 roku w wyniku imigracji. Wielu imigrantów przybyło z byłych kolonii holenderskich, np. z Surinamu i Indonezji, ale największą część stanowią pracownicy migrujący z Turcji i Maroka wraz z i ich dziećmi. W 1990 roku Holandia otworzyła swoje granice dla muzułmańskich uchodźców z takich krajów jak Bośnia i Hercegowina, Somalia, Irak, Iran i Afganistan[1][2].

Dane statystyczne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. www.cbs.nl
  2. www.scp.nl
  3. Watchtower: Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2019. jw.org.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Religia w Holandii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy