Relikwie


Relikwie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Relikwiarz Ciało papieża Jana XXIII w ołtarzu bocznym bazyliki św. Piotra w Rzymie Sandały Jezusa, jedna z relikwii znajdująca się w miejscowości Prüm w Niemczech Relikwiarz z ampułką zawierająca krew św. Jana Pawła II

Relikwie (łac. reliquiae „pozostałości, resztki”) – szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach (np. drewno lub drzazgi z krzyża, na którym umarł Jezus). Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu, natomiast protestantyzm neguje kult relikwii.

Spis treści

Klasyfikacja relikwii | edytuj kod

Do 2017 roku relikwie mogły być I, II lub III stopnia[1]:

 • najważniejsze relikwie – I stopnia – to pozostałości ciała świętego, np. krew, kości, skóra, włosy, paznokcie;
 • relikwie II stopnia to przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi się posługiwał, mające bezpośredni kontakt ze świętym: jego ubrania, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.
 • relikwie III stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii – pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

W 2017 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zniosła relikwie III stopnia[2][3][4], wprowadzając dwustopniową skalę klasyfikacji relikwii: relikwii wyjątkowych (insigni) oraz potocznych (non insigni). Pierwsze to ciała lub ich znaczne części, a także cała zawartość urny z prochami zachowanymi po kremacji. Do drugich zalicza się małe cząstki ciała lub kości oraz przedmioty używane przez świętych i błogosławionych.[4]

Obydwa typy relikwii muszą być przechowywane w opieczętowanych kapsułach.

Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami, ustanawiając w 1215 na soborze laterańskim, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane tym, iż w średniowieczu niekiedy dochodziło do nadużyć. Sprzedawano bowiem fałszywe relikwie. Dalsze uregulowanie spraw związanych z relikwiami nastąpiło na soborze trydenckim.

Relikwie związane z Jezusem | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Relikwie – glosojcapio.pl
 2. Przez świętych do Boga - gosc.pl
 3. RELICS IN THE CHURCH AUTHENTICITY AND PRESERVATION - vatican.va
 4. a b Instrukcja “Relikwie w Kościele: Poświadczenie prawdziwości oraz przechowywanie”, KrzysztofK. Sordyl (tłum.), Vademecum Liturgiczne [dostęp 2020-11-30] .

Bibliografia | edytuj kod

 • M.M. Scheinman: Krótki zarys historii papiestwa KiW Warszawa 1954,
 • Zygmunt Poniatowski: Mały słownik religioznawczy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969.
 • Józef Siemek: Śladami klątwy Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1970,
 • Jean-Luc Deuffic (red.): Reliques et sainteté dans l'espace médiéval.
Kontrola autorytatywna (heirloom):
Na podstawie artykułu: "Relikwie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy