Relikwie


Relikwie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Relikwiarz Ciało papieża Jana XXIII w ołtarzu bocznym bazyliki św. Piotra w Rzymie Sandały Jezusa, jedna z relikwii znajdująca się w miejscowości Prüm w Niemczech Relikwiarz z ampułką zawierająca krew św. Jana Pawła II

Relikwie (łac. reliquiae „pozostałości, resztki”) – szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach (np. drewno lub drzazgi z krzyża, na którym umarł Jezus). Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu, natomiast protestantyzm neguje kult relikwii.

Spis treści

Klasyfikacja relikwii | edytuj kod

Relikwie mogą być I, II lub III stopnia[1]:

  • najważniejsze relikwie – I stopnia – to pozostałości ciała świętego, np. krew, kości, skóra, włosy, paznokcie;
  • relikwie II stopnia to przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi się posługiwał, mające bezpośredni kontakt ze świętym: jego ubrania, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.
  • relikwie III stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii – pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami, ustanawiając w 1215 na soborze laterańskim, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane tym, iż w średniowieczu niekiedy dochodziło do nadużyć. Sprzedawano bowiem fałszywe relikwie. Dalsze uregulowanie spraw związanych z relikwiami nastąpiło na soborze trydenckim.

Relikwie związane z Jezusem | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Relikwie – glosojcapio.pl

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (heirloom):
Na podstawie artykułu: "Relikwie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy