Relikwie w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Relikwiarz Ciało papieża Jana XXIII w ołtarzu bocznym bazyliki św. Piotra w Rzymie Sandały Jezusa, jedna z relikwii znajdująca się w miejscowości Prüm w Niemczech Relikwiarz z ampułką zawierająca krew św. Jana Pawła IIRelikwie (łac. reliquiae: pozostałości, resztki) – szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach (np. drewno lub drzazgi z krzyża, na którym umarł Jezus). Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu, natomiast protestantyzm neguje kult relikwii.
Spis treści
Klasyfikacja relikwii | edytuj kod
Relikwie mogą być I, II lub III stopnia[1]:
- najważniejsze relikwie - I stopnia - to pozostałości ciała świętego, np. krew, kości, skóra, włosy, paznokcie;
- relikwie II stopnia to przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi się posługiwał, mające bezpośredni kontakt ze świętym: jego ubrania, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.
- relikwie III stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii - pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.
Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami, ustanawiając w 1215 na soborze laterańskim, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane tym, iż w średniowieczu niekiedy dochodziło do nadużyć. Sprzedawano bowiem fałszywe relikwie. Dalsze uregulowanie spraw związanych z relikwiami nastąpiło na soborze trydenckim.
Relikwie związane z Jezusem | edytuj kod
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
Bibliografia | edytuj kod
- M.M. Scheinman "Krótki zarys historii papiestwa" KiW Warszawa 1954,
- Zygmunt Poniatowski: Mały słownik religioznawczy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969.
- Józef Siemek "Śladami klątwy" Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1970,
- Jean-Luc Deuffic (éd.), Reliques et sainteté dans l'espace médiéval.