Richard Kuklinski


Richard Kuklinski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Leonard Kuklinski ps. The Iceman (ur. 11 kwietnia 1935 w Jersey City, zm. 5 marca 2006 w Trenton) – amerykański gangster polskiego i irlandzkiego pochodzenia, płatny morderca dla rodziny Gambino. Szacuje się, że w ciągu 30 lat zamordował ponad 200 osób.

Richard Leonard Kuklinski urodził się w 1935 roku w Jersey City w New Jersey, był drugim z trójki dzieci Stanleya Kuklinski i Anny Kuklinski z domu McNally[1]. Pochodził z patologicznej rodziny. Jego ojciec był alkoholikiem i często bił dzieci. Po śmierci starszego brata, zabitego przez ojca, zaczął popadać w konflikt z rodziną, wychowywał się na ulicy. W tym okresie pojawiły się u niego skłonności sadystyczne. Na początku znęcał się nad zwierzętami. Wrzucał je do pieców lub przywiązywał do pociągu. Jego pierwsza ofiara to Charley Lane[1], lider sześcioosobowego gangu szkolnego, który znęcał się nad Richardem. Morderstwa dokonał mając 14 lat. Na zlecenie mafii zaczął zabijać w latach 60. Wcześniej zamordował około 50 bezdomnych.

W tym czasie Kuklinski prowadził podwójne życie, 25 lat był mężem Barbary Kuklinski[1] i miał dwie córki: Merrick i Chris[1] oraz syna Dwayne'a[1]. Oficjalnie pracował jako biznesmen.

Został schwytany przez policję w 1986 roku. Udział w schwytaniu mordercy miał detektyw z New Jersey Dominick Polifrone, który został umieszczony w strukturach mafii i przyjaźnił się z Kuklinskim. Dwa lata później sąd skazał Kuklinskiego na podwójne dożywotnie pozbawienie wolności, co oznaczało możliwość wyjścia na wolność za dobre sprawowanie w 2046 roku. Zmarł nagle, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych, lecz istnieje również podejrzenie, że śmierć była wynikiem zatrucia kadmem[2].

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Adam Leszczyński: Richard Kuklinski: Człowiek z lodu. W: wyborcza.pl [on-line]. Agora, 2014-06-09. [dostęp 2014-06-09].
  2. Jason Zasky: The Ice Man’s Greatest Hits - The life and crimes of cold-blooded hit man Richard Kuklinski. (ang.). Failure magazine LLC. [dostęp 2018-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-01)].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Richard Kuklinski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy