Ringebu stavkirke


Na mapach: 61°30′32″N 10°10′24″E/61,508889 10,173333

Ringebu stavkirke w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół klepkowy w Ringebu (Ringebu stavkirke) – kościół klepkowy (słupowy), znajdujący się w norweskim mieście Ringebu, w regionie Oppland.

Kościół został wspomniany po raz pierwszy w 1270 roku. Znalezione w trakcie prac archeologicznych w latach 1980 - 1981 monety pochodzą również z XIII wieku, najstarsze z 1217 roku. Kościół został prawdopodobnie wybudowany na miejscu starszego, którego pozostałości zostały odkryte.

Świątynia została przebudowana w 1630 roku na planie krzyża. Wtedy też dobudowano charekterystyczną czerwoną wieżę. Z oryginalnej konstrukcji zachowano jedynie nawę oraz wolnostojące słupy. W 1717 roku wykonano polichromię we wnętrzu świątyni. Pokrywa ona jedynie dolne części ścian, gdyż sklepienie znajdowało się wtedy niżej niż obecnie. W późniejszych latach malowidła zamalowano na biało. Prace restauracyjne przeprowadzone w 1921 roku przywróciły kościołowi bardziej zbliżony do pierwotnego kształt bryły. Usunięto też białą farbę pokrywającą polichromię. Od czasu reformacji świątynia należy do Kościoła Norweskiego.

Świątynia należy do grupy kościołów klepkowych (słupowych) - stavkirken

Na podstawie artykułu: "Ringebu stavkirke" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy