Risotto


Risotto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Risotto alla marinara

Risotto riˈzɔtto – popularna potrawa północnej kuchni włoskiej, gotowana z dodatkiem bulionu do uzyskania kremowej konsystencji. Wiele rodzajów risotto zawiera masło, wino oraz cebulę. To jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowania ryżu we Włoszech.

Spis treści

Rodzaj posiłku | edytuj kod

Risotto określane jest jako danie pierwsze (primo piatto), i serwowane jest przed daniem głównym, zamiennie z zupą bądź makaronem.

Odmiany ryżu | edytuj kod

Do gotowania risotto są zwykle używane ziarna ryżu białego - okrągłe krótkie bądź średnie, o wysokiej zawartości skrobi, a niskiej amylozy. Tego typu ziarna mają zdolność do wchłaniania płynów i uwalniania skrobi, dlatego ryż staje się bardziej kleisty niż przy użyciu długich odmian. Główne odmiany nadające się na risotto to Arborio, Baldo, Carnaroli, Maratelli, Padano, Roma i Vialone Nano.

Podstawowe przygotowanie | edytuj kod

Istnieje wiele przepisów gotowania risotta, wszystkie jednak oparte są na użyciu odpowiedniej odmiany ryżu, a procedura zwykle jest podobna, różnią się tylko składniki w zależności od rodzaju dania czy regionu z jakiego dane risotto pochodzi.

Po uprzednim zeszkleniu cebuli na oliwie dodaje się do niej ryż i smaży, mieszając, około 2 minut. Następnie patelnię podlewa się wytrawnym winem, które ma zostać wchłonięte przez ziarna. Kiedy wino wyparuje, można przejść do stopniowego podlewania ryżu bulionem. Przed dodaniem kolejnej porcji należy pamiętać, aby każda poprzednia została wchłonięta przez ryż, a także nie zapominać o ciągłym mieszaniu. Gdy ryż uzyska kremową konsystencję (z reguły trwa to kilkanaście minut, od 16 do 18), można ściągnąć go z palnika, dodać masło i wymieszać z parmezanem bądź innym serem długo dojrzewającym.

Typy risotto | edytuj kod

Risotto alla milanese | edytuj kod

Specjalność Mediolanu, przygotowana na bulionie oraz szpiku wołowym, doprawiona szafranem.

Risotto al Barolo | edytuj kod

Specjalność Piemontu, przygotowana na czerwonym winie, może zawierać mięso i/lub fasolę.

Risotto al nero di seppia | edytuj kod

Specjalność wenecka, przygotowana mątwą i gotowa razem z jej sepią, co nadaje potrawie czarny kolor.

Risotto alla zucca | edytuj kod

Przygotowane z dynią, gałką muszkatołową oraz startym serem.

Risotto alla pilota | edytuj kod

Specjalność Mantui, przygotowana z kiełbasą, wieprzowiną i serem.

Risotto ai funghi | edytuj kod

Przygotowana z borowikami bądź innymi grzybami.

Na podstawie artykułu: "Risotto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy