Rogata Turnia


Na mapach: 49°10′07″N 20°09′21″E/49,168611 20,155833

Rogata Turnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rogata Turnia (słow. Rohatá veža, niem. Margitspitze, węg. Margitcsúcs) – turnia w masywie Granatów Wielickich o wysokości 2420 m n.p.m., w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w bocznej grani odchodzącej na południowy zachód od Staroleśnego Szczytu. Leży pomiędzy tym szczytem, oddzielona Kwietnikową Przełączką, a Małą Granacką Turnią oddzieloną Wyżnią Granacką Szczerbiną. Należy do grupy Granackich Turni – wyższej z dwóch części Granatów Wielickich.

Rogata Turnia jest najwyższym punktem Granatów Wielickich, w których skład wchodzi kilka wybitnych turni. W masywie Rogatej Turni, nieco na południowy zachód od niej wznosi się mała turniczka zwana Granackim Rogiem, od szczytu oddzielona Niżnią Kwietnikową Przełączką. Poniżej Rogatej Turni, po stronie Doliny Wielickiej wyróżnia się kilka obiektów, którymi są (kolejno od wierzchołka):

Wszystkie te obiekty w masywie Rogatej Turni traktowane są jako podrzędne. Masyw Rogatej Turni nie jest dostępny dla turystów, dla taterników najdogodniejsze wejście znajduje się po stronie Doliny Wielickiej.

Nazwa Rogatej Turni pochodzi od jej kształtu.

Historia | edytuj kod

Pierwsze wejścia turystyczne:

Bibliografia | edytuj kod

  1. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIII. Litworowy Szczyt – Staroleśna Szczerbina. Warszawa: Sport i Turystyka, 1967.
Południowo-wschodnia grań Staroleśnego Szczytu – Granackie Turnie Południowo-zachodnia grań Rogatej Turni
Na podstawie artykułu: "Rogata Turnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy