Roh Moo-hyun


Roh Moo-hyun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roh Moo-hyun (No Mu Hion), (kor. 노무현, ur. 1 września 1946 w Gimhae w prowincji Gyeongsang Południowy, zm. 23 maja 2009 w Yangsan) – polityk Korei Południowej, prezydent Republiki Korei od 25 lutego 2003 do 25 lutego 2008.

W latach 80. XX wieku, będąc jeszcze na studiach, uczestniczył w ruchu demokratycznej opozycji i aktywnie protestował przeciwko dyktaturze wojskowej gen. Chun Doo-hwana. W okresie prezydentury podtrzymywał słoneczną politykę zbliżenia z Koreą Północną.

W 2004 prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Śmierć | edytuj kod

23 maja 2009 w czasie wędrówki w górach popełnił samobójstwo, skacząc w przepaść o głębokości 20–30 metrów. Były szef jego kancelarii, Mun Jae-in, poinformował, iż były prezydent zostawił krótki list pożegnalny dla członków swojej rodziny. Jego treść została opublikowana i wskazuje, iż głównym motywem odebrania sobie życia była choroba, która – jak napisał w swym pożegnaniu – sprawiała, iż nie mógł już czytać ani pisać i stawał się tylko obciążeniem dla innych. Wielu komentatorów wiązało jednak jego śmierć z zarzutami o korupcję wysuwanymi wobec niego i członków jego rodziny[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ex-S Korea leader 'kills himself'. BBC News, 2009-05-23. [dostęp 2009-05-23].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roh Moo-hyun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy