Rok 1612


Rok 1612 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1612 (ros. 1612: Хроники смутного времени, transkr. 1612: Chroniki smutnogo wriemieni, dosł. 1612: Kroniki wielkiej smuty) – rosyjski film historyczno-przygodowy z elementami fantasy w reżyserii Władimira Chotinienki z gościnnym udziałem Michała Żebrowskiego. Producentem filmu jest Nikita Michałkow. Film jest superprodukcją, zrealizowaną na zamówienie i ze wsparciem finansowym władz Federacji Rosyjskiej. Premiera odbyła się 1 listopada 2007 dla uczczenia obchodów Dnia Jedności Narodowej i na krótko przed wyborami prezydenckimi.

Spis treści

Treść | edytuj kod

Film opowiada o wyparciu wojsk polskich przez powstańców rosyjskich i kapitulacji polskiej załogi Kremla, ale fabuła jest bardzo luźną wariacją na temat prawdziwych wydarzeń wojny polsko-rosyjskiej w latach 1609–1618.

Michał Żebrowski specjalnie na potrzeby tej produkcji zmienił swój wizerunek – ogolił głowę i zapuścił brodę, by zagrać postać Polaka zakochanego w głównej bohaterce, hetmana[a] Kibowskiego zwanego Obwisłowąsym, która to postać jest karykaturą postaci hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza[1] i hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego. W filmie epizodyczną rolę (puszkarz) zagrał również Jan Janga-Tomaszewski[2].

Kontrowersje | edytuj kod

Jak twierdzi rosyjski krytyk filmowy Alona Sołncewa w swojej wypowiedzi we „Wriemia Nowostiej” film niewiele jest związany z faktami[b] i postaciami[c] historycznymi: „O Wielkiej Smucie dowiadujemy się niewiele. Chyba tylko to, że w tamtych latach po Rusi chodziły jednorożce, polscy husarze mieli na plecach skrzydła, puszkarzami byli cudzoziemcy, a rosyjskim carem mógł zostać każdy awanturnik z fałszywym życiorysem, byle tylko był wystarczająco bezczelny”[1]. .

Ciekawostki | edytuj kod

Wśród postaci historycznych biorących w dymitriadach i wojnie polsko-rosyjskiej ze strony polskiej film Rok 1612 wspomniana jest jedynie[c] postać starosty uświackiego Jana Piotra Sapiehy w wątku, gdy główny bohater Andriej (Piotr Kisłow), postanawia jako najemnik zatrudnić się w wojsku Hetmana (Michał Żebrowski), podając się za hiszpańskiego najemnika – Alvara (Ramón Langa). Hetman wypowiada zdanie: „służył jeden Hiszpan u Sapiehy”.

Uwagi | edytuj kod

  1. W Rzeczypospolitej istniały tylko cztery funkcje hetmańskie: hetman wielki i polny niezależnie w Koronie i na Litwie. W okresie 1606-1612 w Koronie hetmanem wielkim był Jan Karol Chodkiewicz, hetmanem polnym Stanisław Żółkiewski – zobacz hetman.
  2. Brak informacji o tle wydarzeń – dlaczego polskie wojska znalazły się pod Moskwą, po bitwie pod Kłuszynem, o której brak informacji w filmie – por. zobacz też.
  3. a b Brak głównych postaci strony polskiej np. hetmanów: Stanisława Żółkiewskiego, Jana Karola Chodkiewicza, carycy Maryny Mniszchówny, Mikołaja Strusia, Konstantego Wiśniowieckiego, Aleksandra Lisowskiego i in.

Przypisy | edytuj kod

  1. a bW jednej z głównych ról – fikcyjnej postaci polskiego hetmana, który porwał jedyną córkę nieżyjącego rosyjskiego cara Borysa Godunowa i który dzięki małżeństwu z nią chce zdobyć kremlowski tron – Chotinienko obsadził Michała Żebrowskiego.Interia.pl: Wielka smuta Żebrowskiego.
  2. 1612.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rok 1612" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy