Roman Wiktor Mazurkiewicz


Roman Wiktor Mazurkiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Wiktor Mazurkiewicz (ur. 29 sierpnia 1887 w Panigrodzu, zm. 6 maja 1967 w Zielonej Górze) – herbu Pobóg, polski kompozytor i samorządowiec. Doktor prawa, filozofii i muzykologii. Powstaniec wielkopolski, burmistrz Lwówka (1933–1935) i Grodziska Wielkopolskiego (1935–1939) oraz wicestarosta zielonogórski (1945–1949). Prekursor Filharmonii Zielonogórskiej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo i młodość | edytuj kod

Urodził się w rodzinie dzierżawcy ziemskiego Romana i Wiktorii Śmiśniewicz. Uczył się w gimnazjum w Wągrowcu i Poznaniu, gdzie zdał maturę. Studiował w Berlinie i Greifswaldzie, studia zakończył podwójnym doktoratem (z prawa i z filozofii).

Okres międzywojenny | edytuj kod

Po powrocie z Niemiec włączył się do Powstania Wielkopolskiego. Walczył na froncie północnym na linii Chodzież-Radwanki-Margonin-Lipiny, został ranny i dostał się do niewoli. Trafił do więzienia w Pile, gdzie skazany na karę śmierci zbiegł w czasie transportu. W okresie międzywojennym ukończył doktoratem studia muzykologiczne na Uniwersytecie Poznańskim. Z powodów ekonomicznych zrezygnował jednak z kariery naukowej. W latach 1933–1935 był burmistrzem Lwówka, a następnie Grodziska Wielkopolskiego (1935–1939). Z jego inicjatywy w 1937 powstało tam pierwsze Muzeum Ziemi Grodziskiej.

Okupacja i okres powojenny | edytuj kod

W czasie okupacji ukrywał się początkowo w Poznaniu, a później w Krakowie. Po wyzwoleniu powrócił z rodziną do Grodziska Wielkopolskiego, skąd skierowano go na Ziemie Odzyskane do Zielonej Góry, gdzie wkrótce objął stanowisko wicestarosty. W 1949 na skutek fałszywych oskarżeń został zwolniony i przyjął posadę dyrektora Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze. Wkrótce stracił i to stanowisko i podjął pracę w dziale planowania miejscowych zakładów mięsnych.

Zmarł 6 maja 1967 w Zielonej Górze w wieku prawie 80 lat. Został pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze[2].

Twórczość | edytuj kod

Autor symfonii, ballad, kwartetów smyczkowych, pieśni i sonat fortepianowych. Skomponował muzykę do „Hymnu Ziemi Lubuskiej” (1946). Swoją pracę doktorską „O melodiach kancjonałów Jana Seklucjana 1547 i 1559 roku” wydał drukiem (Kraków 1967). Był pionierem życia muzycznego w Zielonej Górze, w 1956 utworzył orkiestrę symfoniczną, która w 1970 przekształciła się w Filharmonię Zielonogórską.

Upamiętnienie | edytuj kod

Przy Muzeum Ziemi Lubuskiej znajduje się pamiątkowa płyta z wygrawerowanymi nutami do Hymnu Ziemi Lubuskiej, którego dr Romana Mazurkiewicz jest autorem. Od 2014 jego imię nosi też jedno z rond w Zielonej Górze[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Roman Mazurkiewicz – Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym [dostęp z dnia: 2016-01-05]
  2. Miejsce pochówku Romana Wiktora Mazurkiewicza – wyszukiwarka pochowanych w Zielonej Górze [dostęp z dnia: 2016-01-05]
  3. Radni zdecydowali: rondo na skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i Fabrycznej im. Romana Mazurkiewicza Radio Zielona Góra [dostęp z dnia: 2016-01-05]

Bibliografia | edytuj kod

  • „Grodzisk Wielkopolski – Zarys Dziejów” – Bogusław Polak, Grodzisk Wlkp. 1990 (biogram opracowany przez Grzegorza Łukomskiego)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roman Wiktor Mazurkiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy