Rotangowiec


Rotangowiec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rotangowiec[5], garlica szarogłowa[6] (Cryptophaps poecilorrhoa) – gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cryptophaps. Gatunek bardzo słabo poznany. Wielkością przypomina grzywacza. Zamieszkuje lasy tropikalne Indonezji. Żywi się prawdopodobnie nasionami palm. Nie jest gatunkiem zagrożonym.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Rotangowiec jest gatunkiem bardzo słabo poznanym. Na razie obserwuje się tylko pojedyncze osobniki, zazwyczaj siedzące w koronach drzew. Wielkością podobny jest do grzywacza ale ogon ma dłuższy i krótsze skrzydła. Osiąga długość ciała do 47 cm. Wyglądem przypomina kukułkę. Upierzenie głowy, szyi i piersi jest szare z jaśniejszym czołem. Brzuch jest brązowy z ciemnym rysunkiem. Plecy, skrzydła oraz górna część ogona są szaroczarne. Na końcu ogona widoczny jasny pasek. Obie płcie są do siebie podobne.

Występowanie i biotop | edytuj kod

Rotangowiec jest endemicznym gatunkiem występującym tylko na jednej indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jego naturalne środowisko stanowią tropikalne i subtropikalne lasy deszczowe położone na zboczach gór na wysokości 950–2300 m.

Pokarm | edytuj kod

Prawdopodobnie żywi się nasionami palm.

Rozród | edytuj kod

Biologia rozrodu tego gatunku nie została poznana[7].

Zagrożenia i ochrona | edytuj kod

Z powodu występowania jedynie na jednej wyspie mającej 189 216 km² powierzchni, gatunek ten może mieć ograniczony zasięg występowania, mimo tego nie uważa się, aby osiągnął próg zagrożenia na podstawie kryterium wielkości zasięgu. Liczebność populacji nie została określona, jednak również uważa się, że nie osiągnęła progu zagrożenia, mimo że nie jest on pospolitym gołębiem i spotyka się go stosunkowo rzadko. Ponieważ nie ma dowodów na istnienie jakichkolwiek spadków oraz zagrożeń gatunku, liczebność populacji wydaje się być stabilna. Dlatego gatunek jest uważany za niezagrożony.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cryptophaps poecilorrhoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cryptophaps, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 5 lipca 2011]
  3. Sombre Pigeon (Cryptophaps poecilorrhoa) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 5 lipca 2011].
  4. BirdLife International 2012, Cryptophaps poecilorrhoa, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-05-09]  (ang.).
  5. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Columbidae Leach, 1820 - gołębiowate - Pigeons (wersja 2016-02-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-05-04].
  6. Garlica szarogłowa (Cryptophaps poecilorrhoa) (Bruggemann, 1876). Avibase. [dostęp 19 lutego 2011].
  7. L.F. Baptista, P.W. Trail, H.M. Horblit & P. Boesman: Sombre Pigeon (Cryptophaps poecilorrhoa). W: J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie & E. de Juana (red.): Handbook of the Birds of the World Alive. Barcelona: Lynx Edicions, 2018. [dostęp 2018-07-13]. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Rotangowiec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy