Roy Andersson (reżyser)


Roy Andersson (reżyser) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roy Andersson (ur. 31 marca 1943 w Göteborgu) – szwedzki reżyser filmowy.

Zadebiutował z sukcesem w 1970 filmem En kärlekshistoria (pol. Historia miłosna), nagrodzonym na festiwalu w Berlinie. Po drugim obrazie Giliap (1975, nagroda w Cannes) reżyser wycofał się na długo z realizacji kolejnych produkcji fabularnych. W latach 1975-1999 poświęcił się głównie filmom reklamowym (był autorem reklam m.in. dla Lotto, Trygg-Hansa, Volvo, Air France, Citroëna). W tym celu powołał też do życia Studio 24 (1981).

Na scenę festiwalową powrócił w 1987 filmem krótkometrażowym Någonting har hänt a także cztery lata późniejszym Härlig är jorden. Właśnie w filmach o krótkim metrażu rozwinął swój specyficzny styl, polegający na wykonywaniu długich ujęć kamery.

W 2000 wyreżyserował głośny film Pieśni z drugiego piętra, który został znakomicie przyjęty przez krytykę i przyniósł Anderssonowi nagrodę specjalną jury w Cannes oraz pięć nagród Szwedzkiego Instytutu Filmowego (Guldbagge). Najnowszym filmem reżysera jest obraz Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu (2014) za który otrzymał nagrodę Złoty Lew.

Filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Roy Andersson (reżyser)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy