Roy Mustang


Roy Mustang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roy Mustang (jap. ロイ・マスタング Roi Masutangu) – postać fikcyjna, deuteragonista mangi i anime Fullmetal Alchemist. Jest żołnierzem w stopniu pułkownika i Państwowym Alchemikiem o przydomku „Płomienny”[1]. W anime głosu użycza mu Tōru Ōkawa (w wersji z 2003) i Shin’ichirō Miki (w wersji z 2009).

Opis postaci | edytuj kod

W wieku 18 lat Roy Mustang wstąpił do akademii wojskowej, gdzie poznał swojego późniejszego przyjaciela, Maesa Hughesa[2]. Początkowo rywalizowali ze sobą – zaprzyjaźnili się w momencie, kiedy obaj stanęli w obronie Ishvalczyka, Heiss Cliffa Arbera[2]. Podczas wojny w Ishvalu spotkali go ponownie – kiedy Heiss Cliff zaatakował Mustanga, został zastrzelony przez Hughesa[2]. Przybraną matką Roya jest Chris Mustang, używająca pseudonimu Madame Christmas[3]. Jego nauczycielem alchemi był Berthold Hawkeye – ojciec Rizy[4]. Gdy Mustang wstąpił do wojska, Berthold odmówił dalszego uczenia go[4]. Umierając, powierzył Royowi opiekę nad swoją córką[4]. Wiedza, którą posiadał Hawkeye, została uwieczniona w postaci tatuażu na plechach jego córki[5]. Po wojnie w Ishvalu Riza prosiła Mustanga, by zniszczył ten tatuaż[5]. Jego alchemia różni się nieco od standardowej – nie musi rysować kręgów transmutacyjnych, bo ma je wyrysowane na rękawicach, a zamiast klaśnięcia dłońmi – pstryka palcami, generując iskrę[6]. Po zakończeniu wojny Roy szukał dla wojska nowych ochotników na Państwowych Alchemików[7]. W ten sposób natknął się na braci Elric i zwerbował Edwarda[7].

Przez jakiś czas przebywał ze swoimi podwładnymi w East City, jednak po pojawieniu się Scara – Mustang zostaje przeniesiony do stolicy[8]. Do jego najbliższych współpracowników należą: porucznik Riza Hawkeye, starszy sierżant Kain Fuery, chorąży Vato Falman, podporucznik Heymans Breda i podporucznik Jean Havoc[9]. Wkrótce potem zamordowany zostaje jego przyjaciel, podpułkownik Maes Hughes[10]. Wkrótce potem o to zabójstwo została oskarżona podporucznik Maria Ross[11]. Pułkownik nie uwierzył w jej winę i zaaranżował jej zabójstwo, a następnie pomógł uciec do Xing[12]. Kiedy wpadł na trop homunkulusów i udał się na ekspedycję wraz z porucznik Hawkeye, podporucznikiem Havociem i Alphonse'm Elriciem, został poważnie raniony przez Lust[13]. Wypalił jednak swoją ranę, a następnie spalał ciało Lust, do momentu, aż jej kamień filozoficzny nie stracił swej mocy[13]. Wkrótce potem Mustang orientuje się, że King Bradley także jest homunkulusem i w wyniku tego podejmuje współpracę z sędziwym generałem Grummanem[14]. Kiedy Bradley dowiaduje się o podejrzeniach pułkownika, wysyła jego współpracowników na cztery strony świata, a porucznik Hawkeye mianuje swoją adiutantką, czyniąc z niej zakładnika[15]. Jego samego nie zabija, gdyż Mustang jest jednym z kandydatów na „ofiarę”[16]. Szukając sprzymierzeńców Mustang kontaktuje się z generał Olivier Mirą Armstrong – dowódczynią fortu Briggs[17]. Po domniemanej śmierci Kinga Bradleya, kiedy udaje mu się zebrać sojuszników, Roy wznieca bunt w stolicy, aranżując go w taki sposób, aby wina spadła na armię[18]. W momencie, gdy pułkownik chciał dokonać krwawej zemsty na Envy'm (za zabójstwo Hughesa), porucznik Hawkeye powstrzymała go, celując do niego z pistoletu[19]. Kiedy została pojmana i poważnie zraniona przez Złotozębnego Naukowca, Roy zostaje zmuszony do przeprowadzenia ludzkiej transmutancji[16]. Pomimo że odmawia, Pride i Wrath i tak wymuszają transmutancję siłą, w wyniku czego pułkownik traci wzrok[20]. Po tym, jak Mustang stracił wzrok, Riza towarzyszy mu w walce, stając się jego „oczyma”, podczas walki z Ojcem[21]. Po zwycięstwie nad homunkulusami, Roy używa kamienia filozoficznego, aby przywrócić sprawność Havocovi i samemu odzyskać wzrok[22]. Zostaje awansowany na generała brygady i dowódcę kwatery w East City[22].

Odbiór | edytuj kod

Roy Mustang został uznany za trzecią najlepszą postać męską w cyklu Anime Grand Prix w 2003 roku[23]. W dwóch kolejnych latach zajął odpowiednio czwarte i dziesiąte miejsce[24][25]. Według rankingu popularności Gekkan Shōnen Gangan Roy został drugą najpopularniejszą postacią mangi Fullmetal Alchemist[26].

Dubbingujący go Shin’ichirō Miki zdobył nagrodę Seiyu w 2010 roku[27].

Przypisy | edytuj kod

 1. Hagane no Renkinjutsushi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 1.
 2. a b c Sore mo Mata Kare no Senjō. Fullmetal Alchemist Brotherhood – original video animation. Odcinek 4.
 3. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 87. 
 4. a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 58. 
 5. a b Rekka no Saki ni. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 54.
 6. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 4. 
 7. a b Hajimari no Hi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 2.
 8. Kanashimi no Ame. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 5.
 9. Daburisu no Kemono-tachi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 13.
 10. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 15. 
 11. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 35. 
 12. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 40. 
 13. a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 39. 
 14. Hara no Naka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 24.
 15. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 52. 
 16. a b Hitobashira. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 58.
 17. Hara no Naka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 37.
 18. Fushi no Gundan. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 51.
 19. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 95. 
 20. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 102. 
 21. Seizetsunaru Hangeki. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 62.
 22. a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 108. 
 23. 第26回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 24. 第27回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 25. 第28回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 26. Hiromu Arakawa: Fullmetal Alchemist Profiles. Viz Media, 2006, s. 5. ISBN 1-4215-0768-4.
 27. 4th Annual Seiyū Award Winners Announced (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-09-24].
Fullmetal Alchemist
Na podstawie artykułu: "Roy Mustang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy