Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka


Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (ROG) – polskie lewicowe ugrupowanie o programie socjalistycznym, odwołujące się do dorobku rządów Edwarda Gierka (I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980). Założył je 17 grudnia 2004 prof. Paweł Bożyk (partię zarejestrowano 14 marca 2005, wyrejestrowano 24 stycznia 2017). Największe struktury terenowe zlokalizowane są w Zagłębiu i w Warszawie. Ugrupowanie bierze aktywny udział w pracach Kongresu Porozumienia Lewicy.

Historia | edytuj kod

ROG opowiada się za aktywnym uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej przy jednoczesnych przyjaznych stosunkach ze Wschodem, a także za zaprzestanie działań w ramach NATO. Postulowała wycofanie wojsk z Iraku.

Wśród założycieli ugrupowania, oprócz Pawła Bożyka (niegdysiejszego szefa zespołu doradców Edwarda Gierka), byli m.in. syn Edwarda Gierka i eurodeputowany, prof. Adam Gierek[1] (należący do Unii Pracy), a także senator klubu SLD-UP „Lewica Razem” Jerzy Pieniążek (który wcześniej opuścił SLD)[2]. ROG im. Edwarda Gierka w wyborach parlamentarnych w 2005 startował z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie udało się mu jednak wprowadzić do parlamentu żadnego swego przedstawiciela. W wyborach prezydenckich w tym samym roku partia popierała kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza z SLD, a po jego rezygnacji zasugerowała poparcie Andrzeja Leppera z Samoobrony RP[1]. W wyborach prezydenckich w 2010 partia postanowiła poprzeć kandydata SLD Grzegorza Napieralskiego[3]. W wyborach parlamentarnych w 2011 szef partii Paweł Bożyk startował do Sejmu z 2. miejsca na katowickiej liście SLD, uzyskując 1035 głosów, co nie dało mu mandatu poselskiego[4]. W 2013 partia współorganizowała szereg konferencji poświęconych Edwardowi Gierkowi, z okazji stulecia jego narodzin. W wyborach parlamentarnych w 2015 ROG poparł koalicję Zjednoczona Lewica, a ówczesny wiceprzewodniczący partii Eugeniusz Wypijewski wystartował z jej ramienia do Senatu w okręgu włocławskim[5], zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów (uzyskał 13,57% głosów)[6]. W wyniku niezłożenia sprawozdania finansowego za 2015 rok, w styczniu 2017 partia została wykreślona z ewidencji[7], jednak ugrupowanie kontynuowało działalność. Przed wyborami samorządowymi w 2018 ROG współtworzył koalicję SLD Lewica Razem. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 działaczka ROG Bożena Szubińska kandydowała z listy Wiosny. Ponadto ugrupowanie poparło Bogusława Blicharskiego z RSS, startującego z listy koalicji Lewica Razem. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku ROG poparł kandydatów SLD – ponownie Bożenę Szubińską (należącą już do Wiosny) oraz działacza SLD Piotra Gadzinowskiego. W wyborach prezydenckich w 2020 ugrupowanie poparło przewodniczącego UP Waldemara Witkowskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka o wyborach prezydenckich. samoobrona.org.pl, 7 października 2005.
  2. Rzuty legitymacją partyjną (na czas). naszemiasto.pl, 29 marca 2005.
  3. Mieczysław Kozłowski: Kandydat lewicy. rog.com.pl.
  4. Serwis PKW – Wybory 2011
  5. Głos na Zjednoczoną Lewicę. rog.com.pl.
  6. Serwis PKW – Wybory 2015
  7. Pozycja 33933. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 124/2019, 28 czerwca 2019.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy