Rudawy


Rudawy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rudawy Rudawy na mapie Saksonii Rudawy na mapie Niemiec Rudawy na mapie Czech Jezioro koło osady Myslivny w czeskich Rudawach

Rudawy (331.1[1]) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).

Spis treści

Opis | edytuj kod

Są częścią Masywu Czeskiego[1]. Rozciągają się od Smreczan na zachodzie do Wyżyny Dieczyńskiej na wschodzie[1]. Po wschodniej stronie Łaby przechodzą w Góry Łużyckie[1]. Najwyższym szczytem Rudaw jest czeski Klínovec (niem. Keilberg) – 1244 m n.p.m., najwyższym szczytem po stronie niemieckiej – Fichtelberg (1215 m n.p.m.). Największe miasta w pobliżu to Drezno i Chemnitz.

Nazwa | edytuj kod

Zarówno w językach czeskim i niemieckim, jak i polskim nazwa pasma odnosi się do bogatych pokładów rud i kruszców srebra, cyny, żelaza, miedzi, wydobywanych tutaj od średniowiecza (później zaczęto wydobywać także kobalt, uran i fluoryt).

Podział | edytuj kod

Rudawy dzielą się na dwie części:

Budowa geologiczna | edytuj kod

Rudawy zbudowane są ze skał metamorficznych, głównie gnejsów. W trzeciorzędzie nastąpiło potrzaskanie i wydźwignięcie gór w formie zrębów.

Ważniejsze miejscowości | edytuj kod

Ważniejsze miejscowości to: Ústí nad Labem, Krupka, Chabařovice, Teplice, Duchcov, Litvínov, Most, Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Ostrov, Jáchymov, Karlovy Vary, Sokolov, Zwickau, Freiberg, Chemnitz, Drezno.

Ciekawostki | edytuj kod

Region Rudaw popularny jest w Niemczech ze swojego przywiązania do tradycji wytwarzania drewnianych ozdób bożonarodzeniowych – stąd pochodzą dziadki do orzechów w formie postaci ludzkich, figurki Räuchermanna, ozdobne świeczniki Schwibbogen ustawiane w oknach czy tradycja budowy piramid bożonarodzeniowych (zob. → Christmas pyramid(ang.)).

W górach tych znajduje się kilka via ferrat.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d według regionalizacji Niemiec Kondrackiego

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (Średniogórze Środkowoeuropejskie):
Na podstawie artykułu: "Rudawy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy