Rudolf Pringsheim


Rudolf Pringsheim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rudolf Pringsheim, znany także jako Rudolf Prinhsheim zu Rodenberg (ur. 3 kwietnia 1821 w Oleśnicy, zm. 19 października 1906 w Berlinie) – górnośląski przedsiębiorca pochodzenia żydowskiego.

Życiorys | edytuj kod

Pałac Pringsheima jako przykład berlińskiej architektury (pierwszy z lewej w dolnym rzędzie) w: Meyers Konversationslexikon (1885-90).

Rudolf Pringsheim wywodził się z górnośląskiej rodziny kupieckiej Pringsheimów. Jego ojcem był Heimann Pringsheim, kupiec oraz właściciel hotelu w Oławie, a żoną Paula Deutschmann (1827–1909). Jego syn, Alfred Pringsheim (1850–1941) był wybitnym matematykiem.

Od roku Rudof Pringsheim 1860 wywierał istotny wpływ na rozwój górnośląskiego przemysłu – nie tylko dlatego, że był właścicielem kilku kopalń, ale przede wszystkim rozwijając sieć kolei wąskotorowej, która łącząc ze sobą poszczególne zakłady znacznie ułatwiła transport między nimi oraz obniżyła jego koszty. W wyniku przejęcia kolei przez państwo pruskie w roku 1889 otrzymał znaczne odszkodowanie, które zainwestował w założony przez siebie koncern przemysłowy „Ferrum”.

W roku 1869 nabył parcelę przy Wilhelmstraße 67 w Berlinie, gdzie w latach 1872–1874 wzniósł rezydencję zwaną Das Bunte Haus (kolorowym domem). Budynek ten, zniszczony podczas II wojny światowej i rozebrany w roku 1950, przez długie lata był jedną z ciekawostek architektonicznych Berlina.

Ciekawostki | edytuj kod

Hugo Pringsheim, kuzyn Rudolfa i, podobnie jak on, przedsiębiorca działający w branży kolejowej, był zwany Pringsheimem normalnotorowym (der großspurige Pringsheim). Rudolfa zaś zwano Pringsheimem wąskotorowym (der schmalschpurige Pringsheim).

Rudolf Pringsheim był dziadkiem Katii Mann, z domu Pringsheim, żony Tomasza Manna, laureata literackiej nagrody Nobla w roku 1929.

Bibliografia | edytuj kod

  • Laurenz Demps: Berlin-Wilhelmstraße. Eine Topographie preußisch-deutscher Macht. Berlin: Ch. Links, 2000. ISBN 3-86153-228-X.
  • Jüngling, Roßbeck: Katia Mann. Propyläen, 2003. ISBN 3-549-07191-4.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Rudolf Pringsheim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy