Rutland (hrabstwo)


Na mapach: 52°39′N 0°38′W/52,650000 -0,633333

Rutland w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Rutland (hrabstwo)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rutlandhrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 382 km², a liczba ludności – 38 606 (2016)[1]. Rutland jest najmniejszym spośród historycznych hrabstw Anglii oraz jednym z najmniejszych hrabstw ceremonialnych (mniejsze są tylko City of London, City of Bristol oraz Isle of Wight). Na terenie hrabstwa znajdują się dwa miasta – Oakham, będące ośrodkiem administracyjnym, oraz Uppingham.

Hrabstwo ma charakter wiejski, a w przeszłości na jego obszarze znajdował się słabo zaludniony las dębowy. Pierwsza wzmianka o Rutland jako samodzielnym hrabstwie pochodzi z 1159 roku.

W środkowej części hrabstwa znajduje się Rutland Water, największe pod względem powierzchni sztuczne jezioro w Anglii, zbudowane w latach 70. XX wieku.

Rutland graniczy z hrabstwem Leicestershire na zachodzie i północnym zachodzie, z Lincolnshire na wschodzie i północnym wschodzie oraz z Northamptonshire na południu.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-22]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Rutland (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-05].
Na podstawie artykułu: "Rutland (hrabstwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy