SLOT Art Festival w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaSLOT Art Festival – festiwal kultury alternatywnej.
Spis treści
Historia | edytuj kod
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 1993 w miejscowości Stacze na Mazurach. Na samym początku był to nieformalny zlot osób organizujących trasę koncertową zespołu No Longer Music. Było na nim obecnych 80 osób. W następnym roku impreza odbyła się w amfiteatrze Twierdzy „Boyen” w Giżycku. W kolejnych latach systematycznie odnotowywano wzrost liczby uczestników. W roku 2001 Slot Art Festiwal postanowiono przenieść do Lubiąża, gdzie na terenie pałacu Opactwa Cysterskiego, odbywa się aż do tej pory i gromadzi co roku od około 6 500 do niemal 9 000 uczestników. Organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.
Charakter festiwalu | edytuj kod
Największy, pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej w Polsce, którego program obejmuje wiele koncertów rozgrywających się na 9 scenach, 150 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi.
SAF odbywa się na terenie jednego z największych w Europie kompleksów pałacowo-klasztornych w Lubiążu koło Wrocławia. Obiekt jest dwa i pół razy większy od krakowskiego Wawelu i mieści w sobie 300 pomieszczeń. Monumentalność i architektura Pałacu budują odpowiedni klimat na potrzeby festiwalu.
Liczba uczestników to około 8 tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata: głównie Polski, Holandii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Wielokulturowość uczestników decyduje o tym, że festiwal ma rangę międzynarodową.
Przedsięwzięcie ma silne inspiracje etyką chrześcijańską, zwłaszcza w stylu ewangelikalnym, o czym świadczą założenia Festiwalu (m. in. zakaz dostępu dla osób znajdujących się pod wpływem narkotyków oraz stosujących przemoc)[1] a także grono jego wiodących organizatorów (zob. dane na witrynie Festiwalu)[2]. Jednakże czynniki te w oficjalnym przekazie Festiwalu zaznaczane są w sposób bardzo oględny.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Informacja o Festiwalu na jego oficjalnej stronie (dostęp: 5 lutego 2014 r.)
- ↑ Dane z oficjalnej witryny Festiwalu (dostęp: 5 lutego 2014 r.)