SLOT Art Festival


SLOT Art Festival w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SLOT Art Festival – festiwal kultury alternatywnej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 1993 w miejscowości Stacze na Mazurach. Na samym początku był to nieformalny zlot osób organizujących trasę koncertową zespołu No Longer Music. Było na nim obecnych 80 osób. W następnym roku impreza odbyła się w amfiteatrze Twierdzy „Boyen” w Giżycku. W kolejnych latach systematycznie odnotowywano wzrost liczby uczestników. W roku 2001 Slot Art Festiwal postanowiono przenieść do Lubiąża, gdzie na terenie pałacu Opactwa Cysterskiego, odbywa się aż do tej pory i gromadzi co roku od około 6 500 do niemal 9 000 uczestników. Organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.

Charakter festiwalu | edytuj kod

Największy, pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej w Polsce, którego program obejmuje wiele koncertów rozgrywających się na 9 scenach, 150 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi.

SAF odbywa się na terenie jednego z największych w Europie kompleksów pałacowo-klasztornych w Lubiążu koło Wrocławia. Obiekt jest dwa i pół razy większy od krakowskiego Wawelu i mieści w sobie 300 pomieszczeń. Monumentalność i architektura Pałacu budują odpowiedni klimat na potrzeby festiwalu.

Liczba uczestników to około 8 tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata: głównie Polski, Holandii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Wielokulturowość uczestników decyduje o tym, że festiwal ma rangę międzynarodową.

Przedsięwzięcie ma silne inspiracje etyką chrześcijańską, zwłaszcza w stylu ewangelikalnym, o czym świadczą założenia Festiwalu (m. in. zakaz dostępu dla osób znajdujących się pod wpływem narkotyków oraz stosujących przemoc)[1] a także grono jego wiodących organizatorów (zob. dane na witrynie Festiwalu)[2]. Jednakże czynniki te w oficjalnym przekazie Festiwalu zaznaczane są w sposób bardzo oględny.

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacja o Festiwalu na jego oficjalnej stronie (dostęp: 5 lutego 2014 r.)
  2. Dane z oficjalnej witryny Festiwalu (dostęp: 5 lutego 2014 r.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "SLOT Art Festival" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy