SVG


Scalable Vector Graphics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z SVG) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przykładowa grafika SVG

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.

Format SVG powstał z myślą o zastosowaniu na stronach WWW. Używany jest również jako niezależny od platformy systemowej format grafiki wektorowej. SVG należy do rodziny XML, więc może być integrowany z innymi językami, jak na przykład XHTML.

Dokumenty SVG posiadają rozszerzenia: .svg oraz .svgz (dokument SVG skompresowany w formacie gzip) oraz mają przypisany typ MIME: image/svg+xml (dawniej image/svg-xml).

Spis treści

Rozwój | edytuj kod

SVG został stworzony w 1999 przez jedną z najważniejszych organizacji zajmujących się standardami w InternecieW3C. W 2001 uzyskał status rekomendacji W3C.

Prace nad jego specyfikacją są jawne i nie podlegają żadnym prawom patentowym.

Możliwości | edytuj kod

W SVG oprócz standardowych obiektów (prostokąty, elipsy, krzywe) można opisywać efekty specjalne (filtry), maski przezroczystości, wypełnienia gradientowe itp. W SVG można też opisać sposób animacji elementów za pomocą standardowych dla SMIL elementów i właściwości.

SVG pozwala na użycie języków skryptowych (np. JavaScript), szablonów stylów (CSS), a także na rozszerzanie funkcjonalności przez dodanie własnych elementów i właściwości przy pomocy standardowych technik XML (przestrzenie nazw). Również w drugą stronę – SVG może być użyty wewnątrz innego dokumentu (aplikacji XML), np. XHTML, MathML.

Istnieje szansa, że SVG zastąpi w niektórych zastosowaniach format grafiki wektorowej Adobe Flash. Ma nad nim tę przewagę, że lepiej integruje się z dokumentami HTML. Nie zawiera jednak obsługi treści multimedialnych (audio, wideo) i przesyłania strumieniowego (odpowiedni standard do tego celu to SMIL).

Oprogramowanie | edytuj kod

Jego obsługa jest zaimplementowana w przeglądarce Amaya, której rozwój wspiera W3C, oraz m.in. w przeglądarkach: Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer, Opera, Vivaldi i Safari. Dla przeglądarek internetowych, które nie obsługują SVG, potrzebna jest wtyczka (np. nierozwijany już Adobe SVG Viewer).

Obecnie, wraz z pojawieniem się HTML5 obsługa wektorowych grafik i animacji SVG na stałe standardowo pojawia się w przeglądarkach internetowych.

Do tworzenia grafiki w formacie SVG można użyć:

Przypisy | edytuj kod

  1. Media Type Registration for image/svg+xml – SVG 1.1 (Second Edition) (ang.). W3C. [dostęp 2018-02-09].
  2. Scalable Vector Graphics (SVG) 1.1 (Second Edition) (ang.). W3C. [dostęp 2017-05-14].
  3. Tworzenie pliku SVG w C++.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (formaty plików graficznych):
Na podstawie artykułu: "SVG" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy