Sabaudia


Sabaudia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 29 sty 2018. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lokalizacja Sabaudii (czerwona) w XV wieku na mapie Włoch. Lokalizacja Sabaudii w XIX wieku na mapie Włoch. Flaga Sabaudii

Sabaudia (fr. Savoie) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, we francuskich Alpach, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Część regionu administracyjnego Rodan-Alpy (departamenty Sabaudia i Górna Sabaudia).

Informacje ogólne | edytuj kod

  • stolica: Chambéry
  • powierzchnia: 10 400 km²
  • liczba mieszkańców: 920 tys.
  • gęstość zaludnienia: 88,5 os./km²
  • główne miasta: Annecy

Sabaudia obejmuje Alpy Sabaudzkie z masywami Mont Blanc (4807 m) i Vanoise (3852 m). Głębokie doliny rzek: Isère, Arc. Jeziora: Genewskie, Annecy, Bourget.

Podstawę gospodarki stanowi turystyka oparta na licznych ośrodkach sportów zimowych i uzdrowiskach (m.in. Chamonix-Mont-Blanc, Albertville, Aix-les-Bains, Évian-les-Bains, Thonon-les-Bains).

Przemysł: huty aluminium i stali szlachetnych, przemysł precyzyjny, drzewny, papierniczy, chemiczny, skórzany. W dolinach uprawa zbóż, roślin pastewnych i winorośli, w wyższych partiach hodowla bydła i owiec, wyrób serów.

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Hrabstwo Sabaudii.  Osobny artykuł: Księstwo Sabaudii-Piemontu.

Sabaudia stała się motorem zjednoczenia Włoch. Władca z dynastii sabaudzkiej został pierwszym królem włoskim. Jednak w zamian za pomoc w zjednoczeniu Włoch, sama Sabaudia na mocy porozumienia z Plombières (1858 r.), popartego referendum wśród miejscowej ludności, została w 1860 r. włączona do Francji – w referendum nie przewidziano opcji pozostania niepodległą ani włączenia do sąsiedniej Szwajcarii, z którą Sabaudia utrzymywała zawsze bliskie stosunki. Pojawiły się również głosy, że referendum zostało sfałszowane.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Prowincje Francji):
Na podstawie artykułu: "Sabaudia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy