Sabaudia


Sabaudia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lokalizacja Sabaudii (czerwona) w XV wieku na mapie Włoch. Lokalizacja Sabaudii w XIX wieku na mapie Włoch. Flaga Sabaudii

Sabaudia (fr. Savoie) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, we francuskich Alpach, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Część regionu administracyjnego Rodan-Alpy (departamenty Sabaudia i Górna Sabaudia).

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

  • stolica: Chambéry
  • powierzchnia: 10 400 km²
  • liczba mieszkańców: 920 tys.
  • gęstość zaludnienia: 88,5 os./km²
  • główne miasta: Annecy

Sabaudia obejmuje Alpy Sabaudzkie z masywami Mont Blanc (4807 m) i Vanoise (3852 m). Głębokie doliny rzek: Isère, Arc. Jeziora: Genewskie, Annecy, Bourget.

Podstawę gospodarki stanowi turystyka oparta na licznych ośrodkach sportów zimowych i uzdrowiskach (m.in. Chamonix-Mont-Blanc, Albertville, Aix-les-Bains, Évian-les-Bains, Thonon-les-Bains).

Przemysł: huty aluminium i stali szlachetnych, przemysł precyzyjny, drzewny, papierniczy, chemiczny, skórzany. W dolinach uprawa zbóż, roślin pastewnych i winorośli, w wyższych partiach hodowla bydła i owiec, wyrób serów.

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Hrabstwo Sabaudii.  Osobny artykuł: Księstwo Sabaudii-Piemontu.

Nazwa Sabaudii znana już była Rzymianom, ale długo jeszcze granice tego kraju były nader zmienne. W gruncie rzeczy jako Sabaudię określano w średniowieczu terytorium podlegające rodowi Savoia (tzw. Dom Sabaudzki)[1].

Sabaudia stała się motorem zjednoczenia Włoch. Władca z dynastii sabaudzkiej został pierwszym królem włoskim. Jednak w zamian za pomoc w zjednoczeniu Włoch, sama Sabaudia na mocy porozumienia z Plombières (1858 r.), popartego referendum wśród miejscowej ludności, została w 1860 r. włączona do Francji – w referendum nie przewidziano opcji pozostania niepodległą ani włączenia do sąsiedniej Szwajcarii, z którą Sabaudia utrzymywała zawsze bliskie stosunki. Pojawiły się również głosy, że referendum zostało sfałszowane.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. AntoniA. Mączak AntoniA., SAVOIA (Dom Sabaudzki), [w:] AntoniA. Mączak (red.), Dynastie Europy, Wrocław 1997: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, s. 318 .
Kontrola autorytatywna (Prowincje Francji):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Sabaudia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy