Samuel R. Delany


Samuel R. Delany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samuel Ray Delany Jr. (ur. 1 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz science fiction i krytyk literacki. Laureat nagród Nebula i Hugo.

Dorastał w Harlemie w dobrze sytuowanej rodzinie afroamerykańskiej. Jego matka była bibliotekarką, a ojciec przedsiębiorcą pogrzebowym. Uczęszczał do Bronx High School of Science. Mimo iż publicznie przyznaje się do bycia gejem, przez 19 lat był żonaty z poetką Marilyn Hacker i ma córkę Ivę Hacker-Delany.

Od 1988 r. Delany zajmował stanowisko profesora literatury na kilku uniwersytetach, m.in. University of Massachusetts at Amherst, University at Buffalo, a ostatnio na Temple University w Filadelfii. Jest autorem książek z dziedziny literaturoznawstwa.

Debiutował jako pisarz w wieku 20 lat, powieścią The Jewels of Aptor. Uważany jest za czołowego twórcę Nowej Fali SF. Jego utwory charakteryzują się złożonością i wyrafinowaniem.

Oprócz powieści uznanie zdobyły także krótkie formy, np. opowiadania Aye, and Gomorrah (Opaść na Gomorę, Nebula 1967) i Time Considered as a Helix of Semi-precious Stones (Czas rozpatrywany jako helisa z kamieni półszlachetnych, Nebula 1969, Hugo 1970).

Jest dyslektykiem.

Publikacje | edytuj kod

Return to Nevèrÿon | edytuj kod

  • Tales of Nevèrÿon (1979) – zbiór opowiadań
  • Neveryóna (1983)
  • Flight from Nevèrÿon (1985)
  • Return to Nevèrÿon (1987)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Samuel R. Delany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy