Samurai Champloo


Samurai Champloo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samurai Champloo (jap. サムライチャンプルー Samurai chanpurū[a]) – serial anime, produkowany dla japońskiej Fuji TV, emitowany od 19 maja 2004 do 18 marca 2005 roku.

Reżyserował go Shin’ichirō Watanabe, znany przede wszystkim z Cowboya Bebopa. Serial zyskał w Japonii sporą popularność, o czym świadczyć mogą dwa tomy mangi (premiera 2 sierpnia 2004) na jego podstawie, czy gra HipHop Samurai Action na PlayStation 2.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Głównymi bohaterami są wędrowiec Mugen, rōnin Jin i młoda dziewczyna imieniem Fū, która doprowadziła do powstania trio – w zamian za uratowanie życia Mugenowi i Jinowi z rąk mściwego daimyō, prosi ich, aby pomogli odnaleźć jej samuraja, który pachnie jak słonecznik. Poszukiwania owego samuraja są głównym wątkiem serialu, jednak niemalże każdy odcinek przedstawia osobną historię, niekoniecznie zbliżającą bohaterów do odnalezienia „słonecznikowego samuraja”.

W czasie swojej wędrówki Mugen, Fū i Jin spotykają wielu ludzi: członków yakuzy, handlarzy narkotykami, stręczycieli, człowieka, którego wszyscy uważają za potwora czy młodego chłopaka, zmuszonego do kradzieży, aby zdobyć pieniądze na lekarstwo dla schorowanej matki. Większości z tych osób udaje im się pomóc, rozwiązując – nie zawsze świadomie – ich problemy. Mugen i Jin stoczą także wiele pojedynków na miecze, starając się udowodnić, że są najlepszymi wojownikami.

Bohaterowie | edytuj kod

  • Mugen – włóczęga pochodzący z wysp Riukiu. Jest nieokrzesanym awanturnikiem sięgającym po miecz przy byle okazji. Egzotycznie wyglądającą katanę nosi na plecach. Jego geta podkute są metalem.
Seiyū: Kazuya Nakai
  • Jin – jest rōninem. Zawsze zachowuje się powściągliwie. Jest znakomitym szermierzem, walczącym w tradycyjnym stylu kenjutsu wyuczonym w dojo. Jin nosi okulary (do Japonii okulary były sprowadzane od początku XVII wieku z Holandii).
Seiyū: Ginpei Sato
  • Fū – piętnastoletnia dziewczynka, która ratuje życie Mugenowi i Jinowi.
Seiyū: Ayako Kawasumi
  • Matsunosuke Shibui
Seiyū: Daisuke Gōri

Anime | edytuj kod

Lista odcinków | edytuj kod

Technika | edytuj kod

Anime to skierowane jest głównie do młodzieży, dlatego nie brak w nim humoru, usłyszeć można komiczne dialogi bohaterów, czy obserwować ich w różnych zabawnych sytuacjach. Nie brak w nim także wzruszeń oraz drobnych morałów, przekazów i pouczeń.

Serialowi towarzyszy hip-hopowa oprawa dźwiękowa, w jednym z odcinków pojawia się samuraj beatboxer, co może trochę wyprowadzić widza z równowagi. Mylące mogą być także ubrania niektórych bohaterów, np. Mugena, wyglądające jak współczesne ciuchy noszone przez młodzież. Także styl walki Mugena niezwykle kojarzy się z capoeirą i breakdance’em. Warto też dodać, że Mugen w pewnym sensie jest postacią inspirowaną bandyckimi wyczynami postaci filmowych, granych przez Toshirō Mifune.

Tło wydarzeń jest historyczne, rozgrywają się one w okresie Edo, jednak wydarzenia, jak i większość postaci, jest całkowicie fikcyjnych. Nie wszystko jednak zostało zmyślone, w jednym z odcinków poznać można Moronobu Hishikawę, żyjącego naprawdę w XVII wieku malarza specjalizującego się w malarstwie ukiyo-e.

Wersja polska | edytuj kod

Serial po raz pierwszy pojawił się w Polsce na antenie Canal+[1]. Pierwszy odcinek wyemitowany został 13 września 2006 roku, kolejne wyświetlane były co dwa tygodnie (na przemian z Miasteczkiem South Park); serial wyświetlany był pod nazwą Tajemniczy samuraj. W 2007 roku licencję na wydanie serialu na DVD zakupiła firma Anime Gate, wydając go pod tytułem oryginalnym w wersji z polskim lektorem, którym był Paweł Straszewski.

Uwagi | edytuj kod

  1. Słowo chanpurū pochodzi z dialektu wysp Riukiu (stamtąd pochodzi Mugen) i oznacza „mieszanie”, „mieszaninę”. Obecnie występuje jako nazwa smażonej potrawy na Okinawie, w której są wymieszane różne odmiany warzyw, w tym gōyā (Przepękla ogórkowata, Momordica charantia), mięso, tofu. W filmie „wymieszanych” jest kilka wątków: osobowości trojga bohaterów, „mieszany” styl walki Mugena, „mieszanie” czasów itp.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tajemniczy samuraj, canalplus.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Samurai Champloo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy