Sancho I Garcia


Sancho I Garcia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa ziem hiszpańskich w 1000 roku

Sancho I García Prawodawca (zm. 1017) - hrabia Kastylii i Álava od 995 roku do śmierci.

Sancho był synem Garcíi I Fernándeza i Aby z Ribagorzy. W 990 zbuntował się przeciw ojcu z pomocą Al-Mansura Ibn Abi Aamira, rządzącego wówczas w Kalifacie Kordowy. Spowodowało to podział kraju pomiędzy niego i ojca, który utrzymał się do śmierci Garcii.

Razem z królem Nawarry, Garcią II, i Garcią Gomezem, panem Banu, odnowił rekonkwistę, buntując się przeciw muzułmanom. Sancho stanął na czele tej koalicji. Początkowo Arabowie odnosili sukcesy, rozbijając chrześcijan pod Cerverą w lipcu 1000 roku, jednak już we wrześniu wojska chrześcijańskie z powodzeniem stawiły czoła arabskiej wyprawie w głąb terytorium chrześcijańskiego.

Kolejne walki miały miejsce w 1002 roku, jednak Al-Mansur zmarł w jej trakcie, powodując w Kordowie kryzys władzy i osłabienie państwa.

Następcą Sancho został jego jedyny syn, Garcia II Sanchez.

Jego żoną była Urraka, która jest przedstawiana w źródłach jako jego kuzynka, córka księcia Gómeza Díaza z Saldañii.

Potomstwo:

Bibliografia | edytuj kod

  • Pérez de Urbel, Justo (1945). Historia del Condado de Castilla. Madrid: Consejo Superior de Investigaciones Científicas.
  • Martínez Díez, Gonzalo (2004). El Condado de Castilla (711-1038). La historia frente a la leyenda. Valladolid: Junta de Castilla y León. ​ISBN 84-9718-275-8​.
  • http://bardulia.webcindario.com/historia.php
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sancho I Garcia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy