Sanetomo Minamoto


Sanetomo Minamoto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sanetomo Minamoto (jap. 源実朝 Minamoto Sanetomo, ur. 17 września 1192, zm. 13 lutego 1219) – dziewiąty siogun w Japonii, trzeci siogunatu Kamakura i ostatni przywódca klanu Minamoto.

Sanetomo był drugim synem założyciela siogunatu Kamakura, Yoritomo Minamoto. Jego matką była Masako Hōjō, a starszym bratem – drugi siogun siogunatu Kamakura, Yori'ie Minamoto. W dzieciństwie nazywano go Senman.

Spis treści

Życie | edytuj kod

Po śmierci ojca Sanetomo w 1199, jego dziadek, Tokimasa Hōjō, dążył do zagarnięcia całej władzy politycznej i wojskowej.

Yori'ie Minamoto, starszy brat Sanetomo, odziedziczył tytuł sioguna w 1202, ale już po roku został pozbawiony tytułu i umieszczony w areszcie domowym za spiskowanie przeciwko klanowi Hōjō. Wkrótce potem, w 1203, Sanetomo został głową klanu Minamoto, a zarazem mianowany siogunem. W następnym roku Yori'ie został zamordowany przez Hōjō.

Sanetomo był marionetką swojej matki, Masako Hōjō, która wykorzystywała go w swojej wojnie przeciw Tokimasie Hōjō. Tokimasa wiele razy starał się odsunąć od władzy swego wnuka (pierwszy raz w 1205), co spowodowało, że Sanetomo obawiał się o swoje życie przez resztę swych dni.

Sanetomo, świadomy własnej bezsilności w stosunku do klanu Hōjō i chcąc uniknąć losu starszego brata, cały swój talent i energię włożył w pisanie poezji, zatrzymując pusty tytuł i zajmując kolejne stanowiska na bezsilnym, choć pełnym ceremoniału dworze cesarskim.

Sanetomo był poetą (różnie ocenianym). Pomiędzy 17 a 22 rokiem życia napisał ponad 700 wierszy, w czasie, gdy uczył go Teika Fujiwara. Jeden z jego wierszy znalazł się nawet w antologii Ogura Hyakunin-isshu ("100 poematów napisanych przez 100 poetów"), znakomitym zbiorze wierszy wczesnego okresu Heian i Kamakura.

W 1218 r. Sanetomo otrzymał jeden w głównych urzędów, ministra prawej strony.

Nękany lękiem przed zabójstwem popadł w obłęd i alkoholizm (mnich Eisai starał się mu pomóc, zastępując alkohol herbatą).

Zamach | edytuj kod

Schody w Tsurugaoka Hachiman-gu w Kamakura – miejsce zamachu na Sanetomo

Wieczorem 12 lutego 1219, Sanetomo schodził po schodach świątyni Tsurugaoka Hachiman-gu po uroczystościach z okazji objęcia przez niego urzędu ministra prawej strony[1]. Nagle, pojawił się tam jego siostrzeniec, Yoshinari Minamoto, syn drugiego sioguna Yori'ie Minamoto, zaatakował go i zamordował[1]. Za zbrodnię tę został ścięty parę godzin później[1]. To spowodowało, że wygasła główna linia klanu Minamoto, Seiwa-Genji.

Grobowiec Sanetomo na cmentarzu Jufuku-ji w Kamakurze

Ery bakufu Sanetomo | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Azuma Kagami; Mutsu (1995/06: 102-104)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sanetomo Minamoto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy