Sawaid Chamrija


Na mapach: 32°46′00,93″N 35°10′05,37″E/32,766925 35,168158

Sawaid Chamrija w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sawaid Chamrija (hebr. סוויעד חמירה; arab. سواعد حميرة; ang. Sawaid Hamriyye, lub także Suweid Hamira) – wieś beduińska położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Sawaid Chamrija jest położona na wysokości od 140 do 190 metrów n.p.m. wśród wzgórz, które oddzielają intensywnie użytkowaną rolniczo Doliną Jezreel od zatoki Hajfy, w Dolnej Galilei na północy Izraela. Leży ona na zachodnim zboczu wzgórza. Na południe i zachód od osady przebiega wadi strumienia Cippori. W jej otoczeniu znajdują się miejscowości Ka’abije-Tabbasz-Hajajre i Basmat Tab’un, kibuc Harduf, wsie komunalne Adi i Nofit, oraz nieoficjalne wioski arabskie Ras Ali, Hilf i Chawalid.

Sawaid Chamrija jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia | edytuj kod

Pierwotnie było to tymczasowe siedlisko koczowniczego plemienia Beduinów, którzy zostali zmuszeni do rezygnacji z koczowniczego stylu życia. Wieś została oficjalnie uznana przez władze izraelskie dopiero w 1996 roku. W 2008 roku została podłączona do krajowego systemu wodociągów[1].

Demografia | edytuj kod

Wieś jest zamieszkana przez Beduinów[2].

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka wsi opiera się na rolnictwie.

Transport | edytuj kod

Ze wsi wyjeżdża się na południowy wschód do sąsiedniego kibucu Harduf. Stamtąd można wyjechać drogą prowadzącą na północny wschód do wsie komunalnej Adi i dalej do drogi ekspresowej nr 79. Mniejsza lokalna droga prowadzi na wschód do arabskiej miejscowości Ka’abije-Tabbasz-Hajajre.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sawaid Chamrija (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
Na podstawie artykułu: "Sawaid Chamrija" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy