Seehund


Okręty podwodne typu Seehund w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Seehund) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Miniaturowy okręt podwodny typu Seehund na wystawie w Musée national de la Marine de Brest w mieście Brest we Francji Rejon działania Seehundów

Seehund (niem. foka) – niemiecki miniaturowy okręt podwodny z okresu II wojny światowej. Oznaczany także jako Typ XXVII B 5 lub Typ 127.

Spis treści

Projekt | edytuj kod

Po kilku próbach udoskonalenia miniaturowych okrętów podwodnych, plany okrętów typu Seehund zostały opracowane w pierwszych miesiącach 1944 roku. We wrześniu tego samego roku gotowe były już trzy prototypy zbudowane w Kilonii.

Charakterystyka i przeznaczenie | edytuj kod

Okręty typu Seehund zaprojektowane zostały do służby na stosunkowo płytkich wodach w niedużej odległości od swojej bazy, tak aby mogły szybko zawrócić po wystrzeleniu dwóch podwieszanych na zewnętrznych szynach torped, załadować nowe i powrócić na pole bitwy. Seehundy mogły atakować na powierzchni nawet przy burzliwej pogodzie, jednak aby wykonać atak w zanurzeniu, musiały być niemal nieruchome.

Ze względu na małe rozmiary oraz cichy, elektryczny silnik, okręty te były trudne do wykrycia i zatopienia. Maksymalna głębokość zanurzenia wynosiła 30 metrów.

Produkcja | edytuj kod

W okresie od września 1944 roku do kwietnia 1945 wyprodukowano łącznie 285 Seehundów, przede wszystkim w Schichau-Werke w Elblągu, z czego przynajmniej 138 służyło w Kriegsmarine. Były to okręty o numerach od U-5001 do U-5118 oraz od U-5251 do U-5269. Kiedy wojna dobiegła końca, w halach fabrycznych na wykończenie czekały kolejne 93 jednostki. Od 1944 roku planowano wybudowanie ponad 1000 Seehundów. Tabela przedstawia liczbę wyprodukowanych okrętów w poszczególnych miesiącach począwszy od września 1944 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że np. Historic Naval Ships Association podaje zupełnie różną liczbę wyprodukowanych jednostek: 67 z 1284 zamówionych.

Służba | edytuj kod

Seehundy operowały przede wszystkim u wybrzeży Niemiec oraz w rejonie kanału La Manche. Od stycznia 1945 okręty te operowały u ujścia Skaldy. W ostatnich miesiącach wojny wykorzystywane były do transportu zaopatrzenia i uzupełnień pomiędzy okrążonymi garnizonami na wybrzeżach.

Od stycznia do kwietnia 1945 okręty te opuszczały bazy sto czterdzieści dwa razy, zatapiając prawdopodobnie osiem jednostek o łącznej pojemności 17 301 BRT i uszkadzając trzy z nich przy stratach własnych wynoszących trzydzieści pięć jednostek, których przyczyną była w większości przypadków zła pogoda.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Niemieckie okręty z okresu II wojny światowej
  1. a b c budowa anulowana
Niemieckie konstrukcje okrętów podwodnych
Na podstawie artykułu: "Seehund" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy