Segedyn


Na mapach: 46°15′N 20°10′E/46,250000 20,166667

Segedyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Segedyn[2] (węg. Szeged wymowa seged odsłuchaj i, serb. Segedin, rum. Seghedin) – trzecie pod względem liczby ludności miasto Węgier, położone nad Cisą na południu kraju, na wschód od Dunaju. Stolica komitatu Csongrád. 1 stycznia 2017 liczba mieszkańców Segedynu wyniosła 161 tys.

Spis treści

Położenie geograficzne | edytuj kod

Segedyn jest położony niedaleko południowej granicy Węgier, na południe od ujścia rzeki Maruszy do rzeki Cisy. Miasto w 2011 miało 170 285 mieszkańców, przy gęstości zaludnienia 606,0 osoby na 1 km². Segedyn określa się też często jako "Miasto słońca", bowiem ma bardzo dużo słonecznych godzin w roku w porównaniu z innymi węgierskimi miastami.

Historia | edytuj kod

Segedyn ok. 1940 r.

Obszar, na którym znajduje się dziś miasto Segedyn, był zamieszkany już w czasach starożytnych, a Ptolemeusz wymienia najstarszą nazwę miasta – Partiscum. Możliwe, że w tych okolicach mieściła się też siedziba władcy Hunów Attyli. Obecna węgierska nazwa miasta – Szeged – pojawiła się w 1138 w dokumencie króla Beli III.

W czasie najazdu mongolskiego miasto zostało zniszczone, a dużą część ludności najeźdźcy wymordowali. Po wycofaniu się hord tatarskich miasto udało się jednak odbudować, a za panowania Ludwika Węgierskiego stało się ono najważniejszym ośrodkiem w południowych Węgrzech. Zygmunt Luksemburski otoczył je murami obronnymi, natomiast w 1498 Segedyn otrzymał status wolnego miasta królewskiego.

Podczas najazdu tureckiego w 1526 miasto zostało splądrowane, a potem okupowane przez wojska tureckie, stało się jednak wówczas centrum administracyjnym państwa osmańskiego na tym obszarze. 23 października 1686 Segedyn został wyzwolony, ale status wolnego miasta królewskiego przywrócono mu dopiero w 1715, a kolejne lata stały pod znakiem stabilnego rozwoju.

Miasto poważnie ucierpiało na skutek powodzi w 1879.

Edukacja | edytuj kod

Uniwersytet Segedyński na placu Dugonicsa

Segedyn jest miastem uniwersyteckim. W 1921 został tu przeniesiony Uniwersytet Kolozsvár z dzisiejszego rumuńskiego miasta Kluż-Napoka (zał. w 1872). Obecnie jest jednym z najważniejszych uniwersytetów Węgier. Nosi nazwę Uniwersytet Segedyński (Szegedi Tudományegyetem).

Demografia | edytuj kod

Zabytki | edytuj kod

Wieża Dömötör

Sławni ludzie urodzeni w Segedynie | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Segedynie.

Transport publiczny | edytuj kod

W Segedynie funkcjonuje sieć tramwajowa. W 2009 miasto zamówiło 9 sztuk polskich tramwajów niskopodłogowych Pesa Swing.

Szeged posiada połączenie kolejowe z Budapesztem, Kecskemetem i Bekescsabą. Kursują też lokalne pociągi do miejscowości Horgos w Serbii. Połączenia obsługuje MAV.

Głównym przewoźnikiem autobusowym jest Tisza Volán Zrt. Autobusy obsługują połączenia z Budapesztem, Gyor, Peczem, Szekesfehervarem, Szekszardem, Bają, Bekescsabą, Debreczynem, Miszkolcem, Szolnokiem, Kecskemetem i in.

Kulinaria | edytuj kod

Papryka z Segedyna

Z Segedyna pochodzi najlepsza węgierska kiełbasa salami oraz charakterystyczna dla tego miasta zupa rybna. Okolice miasta oraz Kalocsa nad Dunajem są głównymi rejonami uprawy papryki, która jest narodową przyprawą Węgrów.

 Osobny artykuł: Kuchnia węgierska.

Sport | edytuj kod

W mieście ma siedzibę klub Pick Szeged – trzykrotny mistrz Węgier w piłce ręcznej.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Ulica Szegedyńska w Warszawie | edytuj kod

Tabliczka z nazwą ul. Segedyńskiej, poprawiona na Szegedyńską.

W październiku 1967 jednej z ulic na warszawskich Bielanach nadano nazwę Segedyńska. Z czasem upowszechnił się zapis zgodny z polską fonetyką, tj. Szegedyńska. W 2013 Rada m.st. Warszawy planowała przywrócić pierwotny, zgodny z węgierskimi prawidłami zapis, gdyż „szeged” znaczy po węgiersku „twoja dupa”. Ostatecznie, ze względu na opór mieszkańców ulicy, pozostano przy upowszechnionym zapisie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2017. január 1, www.ksh.hu [dostęp 2018-09-03]  (węg.).
  2. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych, Polskie nazwy geograficzne świata. Europa cz. I
  3. JarosławJ. Osowski JarosławJ., Chcą zmienić nazwę ulicy, bo oznacza "twoja dupa", warszawa.wyborcza.pl, 18 kwietnia 2013 [dostęp 2020-03-07] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto na Węgrzech):
Na podstawie artykułu: "Segedyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy