Semmering (gmina)


Na mapach: 47°38′N 15°49′E/47,633333 15,816667

Semmering (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama Hirschenkogel

Semmeringgmina uzdrowiskowa oraz ośrodek narciarski w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Neunkirchen.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Semmering leży na wysokości 962 m n.p.m. Miejscowość ta obejmuje obszar o powierzchni 8,72 km2 i leży na przełęczy Semmering, przez którą przebiega droga ekspresowa S6, która została wybudowana w 2004 roku, 3,5 km odcinek trasy przebiega przez tunel pod górą Hirschenkogel.

Turystyka i gospodarka | edytuj kod

Hotel Südbahn Tunel drogi S6 pod górą Hirschenkogel Linia kolejowa Semmering

Od XIX wieku miejscowość ta jest w okresie letnim popularnym miejscem wypoczynku dla zamożnych turystów z Wiednia. Do ośrodka przed laty zjeżdżała się także szlachta, na przykład Karol I Habsburg chętnie spędzał tutaj wolny czas ze swoim synem, Otto Habsburg często tutaj spędzał urlop. Ale do Semmeringa przyjeżdżała nie tylko arystokracja, przebywali tutaj także artyści, literaci czy malarze, tacy jak Oskar Kokoschka, Adolf Loos, Peter Altenberg i Karl Kraus. Najczęściej swój wolny czas spędzali w hotelu Südbahn (wybudowany w 1882 roku) lub w hotelu Panhans.

Semmering rozkwitł turystycznie po wybudowaniu linii kolejowej, która biegła 80 km z Wiednia przez przełęcz Semmering. W 1899 roku w Semmering odbył się pierwszy wyścig wspinaczkowy, który charakteryzuje się 10-kilometrowym odcinkiem jazdy na czas. W latach 1920 i 1930 odbywały się tutaj prestiżowe rozgrywki szachowe. Udział w zawodach brali między innymi rosyjski mistrz świata w szachach Aleksandr Alechin czy Kubańczyk José Raúl Capablanca, a także mistrzyni świata Vera Menchik i wiele innych.

Od przełomu XIX i XX wieku Semmering jest również ośrodkiem sportów zimowych. Obecnie trasy narciarskie znajdują się na zboczu góry Hirschenkogel. Na stokach Hirschenkogel regularne odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

Od 2006 roku Hirschenkogel w lecie oferuje trasy do kolarstwa górskiego. Trasy te są dostępne dla kolarzy od czerwca do października i mają różne stopnie trudności od łatwych dla początkujących po trudne dla zawodowców.

Polityka | edytuj kod

W 2010 w Austrii odbyły się wybory samorządowe, i w Semmeringu z wynikiem 72,47% wygrała partia ÖVP. Z ramienia tej partii burmistrzem gminy został Horst Schröttner.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Narciarstwo | edytuj kod

Semmering jest także ośrodkiem narciarskim na górze Hirschenkogel. Ośrodek ten posiada 14 km tras narciarskich oświetlonych i sztucznie naśnieżanych w trasę z homologacją FIS, na której odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Trasy te obsługują trzy wyciągi narciarskie: gondolowy, krzesełkowy i orczykowy[1].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. zauberberg: Mapa tras narciarskich (niem.). [dostęp 2010-10-30].
Powiat Neunkirchen (Bezirk Neunkirchen) Kontrola autorytatywna (gmina w Austrii):
Na podstawie artykułu: "Semmering (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy