Senada


Senada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Senada (bośn. Epizoda u životu berača željeza, dosł. tłum. Epizod z życia zbieracza złomu) – film dramatyczny z 2013 roku, w reżyserii Danisa Tanovicia, zrealizowany w Bośni w koprodukcji z Francją, Włochami i Słowenią.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Senada, tytułowa bohaterka jest Romką i życiową partnerką Nazifa, zbieracza złomu. Wraz z dwiema córkami - Sandrą i Semsą mieszkają w małym domu w jednej ze wsi bośniackich. Rodzina Senady nie ma środków na opłacenie rachunków i utrzymanie mieszkania. Ciężarną żonę, która cierpi na bóle brzucha Nazif zawozi do szpitala. Okazuje się, że dziecko, które nosi w sobie nie żyje i konieczna jest operacja. Szpital odmawia jej wykonania. Wobec zaległości w opłatach dom Senady i Nazifa zostaje pozbawiony prądu. Zdesperowany Nazif próbuje zarobić na operację Senady zbieraniem złomu.

Film nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Główne role zagrali aktorzy nieprofesjonalni. Film zrealizowano w Lukavacu.

Obsada | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Film otrzymał dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia na 63. MFF w Berlinie (Grand Prix Jury i dla najlepszego aktora), a także Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego. W 2013 zostal wyróżniony Festiwalu Filmowym w Stambule. Film został także zgłoszony jako oficjalny kandydat Bośni i Hercegowiny do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu nieanglojęzycznego[1].

Film w Polsce | edytuj kod

Polska premiera filmu miała miejsce na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tanovićevi 'Berači željeza' bh. kandidat za Oskara
  2. Informacje o polskiej premierze filmu

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Senada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy