Sharon Bowles


Sharon Bowles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sharon Margaret Bowles, baronessa Bowles of Berkhamsted (ur. 12 czerwca 1953 w Oksfordie) – brytyjska polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, par dożywotni.

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła w 1974 studia z zakresu fizyki chemicznej i matematyki na University of Reading. Następnie prowadziła badania naukowe na Uniwersytecie w Oksfordzie. Odbyła kurs agenta patentowego, od 1981 praktykowała jako specjalistka ds. własności przemysłowej (patentów i znaków towarowych).

Zaangażowała się w działalność Liberalnych Demokratów, w pierwszej połowie lat 90. była sekretarzem jednego z regionów partii. Dwukrotnie bez powodzenia kandydowała do Izby Gmin. W 2005 została wiceprzewodniczącą Międzynarodówki Liberalnej. W tym samym roku objęła wakujący mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. W wyborach w 2009 skutecznie ubiegała się o reelekcję. W VII kadencji przystąpiła ponownie wraz z liberałami do grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, została też przewodniczącą Komisji Gospodarczej i Monetarnej. W PE zasiadała do 2014.

W 2015 otrzymała tytuł baronessy Bowles of Berkhamsted i jako par dożywotni zasiadła w Izbie Lordów[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Baroness Bowles of Berkhamsted (ang.). parliament.uk. [dostęp 2019-05-20].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sharon Bowles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy