Sharp Corporation


Sharp Corporation w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek firmy w Osace

Sharp Corporation (jap. シャープ株式会社 Shāpu Kabushiki-gaisha) – japoński producent elektroniki użytkowej założony 15 września 1912[1] przez Tokuji Hayakawę[2].

Nazwa firmy pochodzi od pierwszego wynalazku założyciela „zawsze ostrego ołówka” (ang. Ever-Ready Sharp Pencil).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Firma Sharp posiada obecnie ponad 45 000 patentów[5].

Sharp w Polsce | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Polski oddział firmy Sharp został otwarty w sierpniu 2000 roku i pełni funkcję centrali na Europę Środkowo-Wschodnią (CEE).

Od stycznia 2007 do końca 2014 roku firma Sharp posiadała też fabrykę telewizorów LCD w Ostaszewie koło Torunia. W 2014 roku słowacka spółka Universal Media Corporation i Sharp podpisały umowę, w ramach której UMC przejęła 100% udziałów w zakładzie produkującym telewizory. UMC otrzymała prawo do korzystania na terenie Europy z marki Sharp (projektowanie, produkcja i dystrybucja), zarówno jeśli chodzi o urządzenia audio, jak i video. Z kolei sprzedaż i marketing urządzeń gospodarstwa domowego w Europie (wyłączając niektóre kraje) zostały przejęte przez turecką firmę Vestel[6].

Działalność firmy na polskim rynku | edytuj kod

Obecnie Sharp wspiera działalność swoich klientów w zakresie zarządzania dokumentami, procesami skanowania, archiwizacji i obiegu dokumentów, a także Managed Content Services oraz integracji procesów IT. Sharp jest producentem sprzętu drukującego dla środowisk biurowych oraz poligrafii – urządzeń wielofunkcyjnych oraz cyfrowych systemów produkcyjnych. Firma działa również w obszarach Visual Solutions, paneli słonecznych oraz systemów oświetleniowych LED.

Segmenty produktowe | edytuj kod

  • Urządzenia dla biura: drukarki laserowe monochromatyczne i kolorowe, urządzenia wielofunkcyjne (kopiarka lub drukarka lub skaner lub faks) monochromatyczne i kolorowe.
  • Systemy produkcyjne – monochromatyczne i kolorowe.
  • Aplikacje i rozwiązania – autorskie rozwiązania Sharp to oprogramowanie do zarządzania drukiem Job Accounting II m.in. do zarządzania, kontroli i archiwizacji dokumentów cyfrowych oraz Managed Content Services – pakiet służący monitoringowi urządzeń drukujących i optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Corporate Overview. Sharp Corporation. [dostęp 2018-12-03].
  2. a b Sharp's 100-Year History: Chapter 1. Sharp Corporation. [dostęp 2018-12-03].
  3. 文字数と行数を指定テンプレート. Sharp Corporation. [dostęp 2018-12-03].
  4. Historia wynalazkow Sharp. sharp.pl. [dostęp 2015-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-30)].
  5. Opis firmy. LinkedIn. [dostęp 2015-11-09].
  6. Zmiany w strukturze spółki. [dostęp 2015-11-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Sharp Corporation" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy