Sheryl Lee


Sheryl Lee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sheryl Lee Diamond (ur. 22 kwietnia 1967 w Augsburgu, Bawaria, Niemcy) – amerykańska aktorka pochodzenia niemieckiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Sheryl Lee urodziła się 27 kwietnia 1967 roku w Augsburgu w Niemczech Zachodnich. Dorastała w Boulder w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła Fairview High School (klasa 1985). Po studiach przeniosła się do Pasadeny w Kalifornii, gdzie studiowała na American Academy of Dramatic Arts, a później uczęszczała do North Carolina School of the Arts, a także do National Theatre Conservatory w Denver oraz na University of Colorado.

Po studiach przeniosła się do Seattle w stanie Waszyngton, gdzie próbowała swoich sił jako aktorka teatralna.

W 1990 roku Lee pojawiła się na planie serialu Miasteczko Twin Peaks Davida Lyncha jako martwa Laura Palmer. Później w tym samym serialu zagrała kuzynkę Laury, Madeleine Ferguson, która w odróżnieniu od Laury była brunetką i nosiła okulary, choć oczywiście była podobna do zamordowanej kuzynki. W serialu tym grała także samą Laurę pojawiającą się w retrospekcjach i scenach metafizycznych. Rola ta przyniosła jej międzynarodowe uznanie i rozgłos. Aktorka stałą się rozpoznawalna i zaczęła grać także w innych produkcjach.

Głośnymi filmami z jej udziałem były między innymi: Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992, prequel serialu), Łowcy wampirów (1998) oraz Do szpiku kości (2010).

Filmografia | edytuj kod

aktorka | edytuj kod

aktorka (gościnnie) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sheryl Lee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy