Shexian Guixing


Shexian Guixing w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shexian Guixing (bd; chiń. 葉縣歸省, pinyin Shèxiàn Guīxǐng; kor. 섭현귀성 Sŏphyŏn Kwisŏng; jap. Shōgen Kisei; wiet. Diệp Huyện Qui Tỉnh) – chiński mistrz chan szkoły linji.

Pochodził z Jizhou (położonego na północnym zachodzie od Shijiazhuang w prowincji Hebei).

Jako nowicjusz mieszkał w klasztorze Baoshou. Po zaordynowaniu wiele podróżował i ostatecznie został uczniem i spadkobiercą mistrza chan Shoushana Xingniana. Po osiągnięciu oświecenia mieszkał i nauczał w klasztorze Guangjiao w Ruzhou.

Pewnego dnia Shoushan podniósł bambusowy kosz i spytał: "Jeśli nazwiecie to bambusowym koszem popełnicie przekroczenie. Jeśli nie nazwiecie tego bambusowym koszem, wtedy odwrócicie się od tego, co widzicie. Jak to nazwiecie?" Shexian wyrwał kosz z rąk Shoushana, rzucił go na podłogę i powiedział: "Co to jest?" Shoushan powiedział: "Ślepiec". Po tych słowach Shexian nagle doświadczył oświecenia. Mnich spytał: "Co to jest 'wewnątrz kurzu, jedno wyjawione ciało'?" Shexian powiedział: "Na zimnej północy, tysiąc ludzkich flag. Na południu od rzeki, dziesięciotysięczne statki." Mnich powiedział: "W tym przypadku, to nie jest kurz." Shexian powiedział: "Jeśli studiujesz ciąg słów, jedna strona ma dziesięć tysięcy linii."[1]

Linia przekazu Dharmy | edytuj kod

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Indiach Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Chinach Bodhidharmy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Andy Ferguson: Zen's Chinese Heritage. The Masters and Their Teachings. s. 332, 333.

Bibliografia | edytuj kod

  • Andy Ferguson: Zen's Chinese Heritage. The Masters and Their Teachings. Boston: Wisdom Publications, 2000, s. 518. ISBN 0-86171-163-7.
Na podstawie artykułu: "Shexian Guixing" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy